Göğüs Ucu Akıntısı

Meme başı akıntıları bir hastalığın habercisi olabilir. Burada en çok korktuğumuz unsurda meme kanserinin bir belirtecimidir. Memenin tek tarafının ya da meme süt kanallarının birinden kendiliğinden oluşan kanlı ya da yarı kanlı yada seröz dediğimiz açık renkte pıhtılar meme kanserinin bir belirteci olabilir.

Memesinde kitle ile birlikte bu tip akıntısı olan hastalar mutlak suretle tetkiklere tabi tutulmalıdır. Keza her kanlı akıntı, her akıntı meme kanserinin belirteci olmayabilir.

Aslında bu oranda oldukça düşüktür. Göğüsün den gelen bir akıntı %15 ile %20 oranında ancak bir kanser belirteci olabilir. Bunların dışında süt bezleri kanalları içinde oluşan kanal içi kitlelerde yine bu dediğim belirteçleri bize verebilir.

Yapılan tetkikler sonrası ayırıcı tanıda hastanın kanser olup olmadığı ortaya konur. Eğer hasta kanser ise de gerekli tedaviler cerrahi olmak üzere uygulanır.

Bunların dışında süt kanallarının genişlemesinde de yine bu tek taraflı kanalda spontan kanlı akıntılar oluşmaktadır. Ama buda iyi huylu bir durumdur ve tedavi edilebilir.

Süt bezi kanallarının kısa olması akıntıyı tetikler mi?

Süt bezlerindeki kısalık ile meme ucundaki akıntının bir alakası yoktur.

Sağlıklı Günler Dilerim

gogusestetigii.com

Bu makale tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi veya teşhis niteliği taşımaz.

Yunus Emre, Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu hayat içerisinde belirli yönlerde gayret içerisinde hedefleri çok yüksek olduğu için boş zamanı olmayan boş bulduğundada kitap okuyan asosyal bir kişilik ...

Yorumlar
Kişisel blog