Jinekomasti Ameliyatı

Kadın ve erkek memesi arasında ki fark herkesin bildiği gibi  büyüklüğüdür. Erkek memesinin fazla büyüyerek kadın memesi gibi bir hal alarak, erkeklerde meme büyümesi gelişir ve buna jinekomasti denir. Erkeklerin ergenlik dönemlerindeki testosteron ürettiği ve vücudundaki bir miktar kadınlık hormonu ile dengesizliğinden oluşan bu durum, erkekte meme büyüklüğü ya da çeşitli hastalıklardan kaynaklanarak kötü bir hal alabilir. Jinekomasti sıkıntılı olan erkek, psikolojik ve çevre görüntüsü olarak kötü bir halde olur. Kıyafet seçiminde bile özgür olamayan erkekler, sosyal yaşantılarında çekinik bir rol oynarlar. Özellikle yaz aylarında denize girmek istemezler. Birçok kişi bu durumu estetik ve plastik cerrahi müdahaleler ile kolayca düzeltilebileceğini bilmezler.

Jinekomasti ameliyatı önce şeker, kalp hastalığı ya da tansiyon gibi ayrıntılı tetkikler yapılır. Ameliyat masasına yatacak kişi, 10 gün önceden kan sulandırıcı ilaç ve gıdaları kesmelidir. Çünkü aşırı ödem, kanamalara yol açabilir. Herkesin istediği genel anestezi bu tedavide en çok kullanılanlarda olsa küçük memelerde bölgesel anestezide kullanılır. Genelde liposuction, yani yağ aldırma bu tedavide kullanılan başka bir tekniktir. Meme dokusuna hızlı ve iyi toparlanmayı sağlayarak kanama riskini azaltır. Hastadaki meme dokusunda ve yapısında tetkiklerin ardından liposuction yöntemi yapılması kararlaştırılabilir.

Herkesin bu hastalığı kendi yöntemleri ile özellikle spor yaparak, internetten ilaç ve krem gibi bilinmeyen yöntemler ile bu durumdan kurtulması söz konusu değildir. Çünkü Jinekomasti kilo verme, spor yapma, ilaç ve krem gibi yöntemler ile tedavi edilemez. Ameliyatı 18 yaşından büyük herkes olabilir. En çok revaşta olan il İstanbul’un görüldüğü bilinen bu hastalıkta ünlülere bile rastlıyoruz. Ameliyat izlerinin bulunmuş olduğu yerler kişilere göre iyileşme sağlar ve dikkatli bakılmadığı takdirde fark edilmeleri sağlanmaz. Tam anlamıyla iyileşme 6 ay gibi bir sürede oluşur ve izlerin kaybolduğu görülür.

alimezdegi.com

Yunus Emre, Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu hayat içerisinde belirli yönlerde gayret içerisinde hedefleri çok yüksek olduğu için boş zamanı olmayan boş bulduğundada kitap okuyan asosyal bir kişilik ...

Yorumlar