En İyi Animasyon Filmleri

Yunus Emre KOÇ 3 sene önce

Animasyon filmleri grafik olarak hazırlanmış görsellerin belli kurallar gözetilerek sırayla gösterilmesi suretiyle yapılan canlandırma işlemidir. Animasyonlarda hareketin yanında seslendirme de bulunur. Hareket ve seslendirme sonunda karakterlere hayat verilir. Animasyonların tarihi 1832 yılına uzanmaktadır. Joseiph Antonie; phenakistoscope ismini verdiği icadı ile hem animasyonun hem de bugün ki modern sinemanın temellerini atmış oldu. Phenakistoscope grafiklerin bir diske koyulması, diskteki görüntünün izleyiciye yansıtılmasını, diskin çevrilmesi ile karelerin arka arkaya yansımasını sağlayan bir sistemdir. Böylece izleyici karşıdaki ekranda görüntüleri hızlı görür. Bu ilkel sistemlerden sonra animasyon yapımcıları çoğalmış ve animasyona yatırılan paralar da artmıştır. Günümüzde çok büyük bütçeli animasyonlar çekilmekte ve bunlar ödüllere layık görülmektedir. En iyi animeler arasında başı çeken “Ruhların Kaçışı” filmi Oscar alarak animelerin iddiasını göstermiştir.

Animasyon Filmlerin Gelişimi

Animasyon filmlerde teknolojik gelişmelerden yararlanılmaya başlanması ile birlikte yeni teknikler gelişmeye başlamıştır. Klasik animasyon elle çizilen animasyonu ifade eder. Halen klasik animasyon sanatı ile uğraşan ve güzel eserler ortaya koyan sanatçılar vardır. Bilgisayarın kullanımı ile 2d ve 3d animasyonlar ortaya çıkmıştır. Bilgisayar sayesinde çizimler ve çekimler daha çabuk olmaktadır. İlgi çeken bir başka yöntem ise stop-motion animasyonlardır. Stop-motion da karakter ya da nesnenin hareketleri fotoğraflanır ve sonradan yapımcının kafasındaki şablona göre fotoğraflar sıralanarak hareket ettirilir. Tarihi gelişimi ve günümüzde ulaştığı boyutlar dikkate alındığında animasyon saygı duyulması gerek bir sanattır.

En İyi Animasyon Filmleri

Animasyon filmlerine her gün yenisi ekleniyor. Animasyon sevenler yeni filmleri dikkatle takip ediyor. Özellikle son yıllarda gişe rekoru kıran animasyonlar seyircilerin dikkatini fazlaca çekmeyi başarmıştır. Bu konuda en büyük payı 3d filmler ile animeler almaktadır. Hasılat rakamlarını alt üst eden “Avatar” filmi en iyi animasyon filmleri arasında gösterilir. Bunun yanında “Oyuncak Hikayesi”, “Shrek”, “Arabalar” gibi animasyon filmlerinin izlenmesi önerilir.

Yunus Emre, Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu hayat içerisinde belirli yönlerde gayret içerisinde hedefleri çok yüksek olduğu için boş zamanı olmayan boş bulduğundada kitap okuyan asosyal bir kişilik ...