Tanıtıcı Yazılar

Kurusıkı Silahları Hangi Aralıklarda Temizlemeliyiz?

Kurusıkı silahları uzun vadeli olarak ve yüksek performanslı şekilde kullanmak için en önemli unsur; bakım ve temizliktir. Silah temizliği yaparken öncelikli kural, silahların temizliği için özel olarak tasarlanmış ürünleri kullanmaktır. Zeytinyağı ya da farklı malzemeler, silahın yapısında bozulmalara yol açabilir. Bundan dolayı da silah temizliği için özel formüle sahip ürünleri kullanmak, uzun vadede malzemelerin hasar almamasına yıpranmamasına ve temizlenmesine yardımcı olacaktır. Satın aldığınız silahlar için ayrıca, temizlik seti edinmeniz ve düzenli olarak kullanmanız, silah güvenliği için de önem teşkil eder. Temizlik yağları, koruma yağları, namlu yağı, kıl fırçalar ya da temizlik bezleri gibi ekipmanlar, kuru sıkı temizliğinde olmazsa olmaz parçalardır. Kurusıkı silahları rutin olarak haftada bir defa düzenli şekilde ve senede bir defa detaylı şekilde temizlemeniz yeterli olacaktır.

Kurusıkı Tabanca

Kurusıkı tabanca temizliğinde öncelikli olarak şarjörü çıkarmanız gerekir. Bu noktada fişek yatağı ile ilgili kontrolleri tamamlamanız önemlidir. Fişek yatağı bölümünü temizler ve kontrol ederken, beyaz bir kumaş kullanmanız, parçaları daha kolay bulmanızı sağlar. Parçaları ayırdıktan sonra özenle silerek, ince fırça ile namlu kısmını da temizleyebilirsiniz. Bez tamamen beyaz çıkacak şekilde, silahı temizledikten sonra çok yağlı kalmadığında da emn olmanız önemlidir. Silah temizlemek için üretilen yağlar, bu amaçla daha hafif bir yapıya sahip olacak şekilde üretilir. Sürgü kılavuzları, sürgü kafası, tırnak yuvası, yay ve yay mili de yeterli oranda yağ ile temizlenmelidir. Haftalık ve aylık temizlikler, silahın rutin bakım aşamalarıdır. Haftalık olarak silahın ana parçalarınızı temizlemeniz yeterli olacaktır. Bu temizliği yaparken, silah üzerindeki kırık ya da çatlakları da kontrol edebilir, gevşemiş vidaları sıkabilirsiniz. Bu detayları görmek için de haftalık temizlik oldukça önemlidir. Bu temizlik sırasında değişmesi gereken parçaları ya da silahın genel durumunu da gözden geçirmiş olursunuz.

Kuru Sıkı

Kuru sıkı silahların senelik bakımı da yalnızca alanında uzman biri tarafından yapılmalıdır. Senelik yapılan bakım ve temizlikte, silahın tüm parçaları sökülür, temizlenir ve silah yeniden bir araya getirilir. Profesyonel bir temizliktir. Bu sırada silahın tüm bakımları da yapılır. Yenileme yapılması gereken parçalar yenilenir. Kamp Seti olarak aylık, haftalık ve senelik rutin temizlik ve bakım yapmanızı sağlayacak kuru sıkı silah temizleme setlerini sizlerle buluşturuyoruz. Kamp, dağ ve av alanında en güvenilir firmalardan biri olarak, sektörde yıllardır hizmet veren Kamp Seti olarak, silahlarınızı temizlemek için ihtiyaç duyacağınız tüm set ve set içeriklerine, en uygun fiyatlarla sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.