2021’den 21 Popüler Hackster Projesi

tarafından
185
2021’den 21 Popüler Hackster Projesi

2022’ye hazırlanırken, son 12 ayda Hackster’a yüklenen harika projelere bir göz atalım.

2021’in sonunu ve bu topluluğun harika projelerinin bir başka muhteşem yılını anmak için, son 12 ayda yapılmış 21 popüler gönderiden oluşan bir liste hazırladık. Bu girişlerin belirli bir sırada olmadığını ve her birinin büyük bir başarı olduğunu unutmayın.

 

1.Arduglasses

Arduboy’un mucidi Kevin Bates tarafından yaratılan Arduglasses, ev yapımı giyilebilir oyun açısından bir sonraki adımdır. Aynı zamanda PCB olan çerçevelerin içine yerleştirilmiş bir çift şeffaf OLED ekrana sahiptirler. Hepsinden iyisi, gözlükler tamamen Arduboy uyumludur, bu nedenle mevcut oyunlar da onlarda çalışabilir.

 

2. Makine öğrenimi destekli hız tuzağı


Rob Lauer, meskun bir caddede hızla geçen insanları yakalamak için, Raspberry Pi ve kamera modülünün yanı sıra makine öğrenimi kullanan ve önünden geçen araçları tespit eden bir cihaz buldu . Radar ile bir hız tespit edildiğinde, veriler daha sonra izlenebileceği buluta aktarılır.

 

3. Orman Muhafızı


Her yıl yaklaşık 19 milyon akrelik alanın tahrip edildiği ormanların yasa dışı kesimi büyük bir sorundur. Pratyush Mallick, Çözümü ve İklim Değişikliğine Meydan Okuma yarışmasını kazanan olarak, ağaçların ne zaman kesildiğini belirlemek için makine öğrenimi ve bir mikrofon kullanan Orman Muhafızı’nı yarattı . Hepsinden iyisi, her şey tamamen bir güneş paneli tarafından destekleniyor ve bulgularını kablosuz olarak iletiyor.

 

4. TensorFlow Lite ile bitki sarkıklığını tespit etme


Kuraklık stresi olarak da bilinen bitkiler kurumaya başladığında, yaprakları turgor basıncını kaybeder ve sarkmaya başlar. Salma Mayorquin ve Terry Rodriguez tarafından yapılan cihaz , bitkileri sınıflandırmak ve ne zaman suya ihtiyaç duyduklarını belirlemek için bir Arduino Nano 33 BLE Sense ile bir ArduCAM modülünü birleştirir. Bu, su yalnızca gerektiğinde sağlandığından aşırı sulanmayı önleme avantajına sahiptir.

 

5. Vectron VGA Plus


Bir VGA grafik oluşturucunun ilk yinelemesine dayanarak, Nick Bild’in Vectron VGA Plus’ı , retro bilgisayarlara veya mikro denetleyicilere bir grafik bağdaştırıcısı sağlamak amacıyla oluşturuldu. Büyük PCB, çerçeve arabelleğini depolamak için çok daha fazla RAM’in yanı sıra çok sayıda 74 serisi içerir.

 

6. Pick-N-Place Tekerleği


Bir PCB’yi SMD bileşenleriyle elle monte etme süreci sıkıcıdır ve hatalara yol açabilir. Toplama N-yer Tekerlek Ahmed Oyenuga, bileşen yerleri izlemek için iki döner kodlayıcılar ile eş bir çift tekerleğin birleştirerek bu sorunların bir çoğunu çözer. Bu, daha sorunsuz bir deneyim için birinin parça listesine ve her parçanın direksiyonda nerede bulunduğuna girmesine olanak tanır.

 

7. Bir Jetson Nano ile lösemiyi tanımak


Akut lenfoblastik lösemi (ALL), çocuklarda en sık görülen lösemi türüdür, bu nedenle hem erken hem de doğru bir şekilde tespit edebilmek Adan Milton-Barker için büyük önem taşıyordu. Cihazı , bir örneğin kanserli olup olmadığını belirlemek için bir TensorRT modelinden geçirerek bir Jetson Nano, bir Intel NUC Kiti ve çok sayıda etiketli görüntü kullanır.

 

8. Azure Percept ile engellerden kaçınma


Goran Vuksic’in Perceptmobile’i , bir robot araba yaparken ne kadar yaratıcı olunabileceğinin harika bir göstergesi. Sistem, Percept’in kamera modülünden görüntü almayı, yoldaki engelleri tanımlamayı ve onları hızlı bir şekilde atlatmak için HTTP üzerinden Lego Boost kasasına komutlar göndermeyi içeriyor.

 

9. Ahmsville Kadranı V2


Ahmsville Çevirme V2 Ahmed Oyenuga en özel kumandanın önceki sürümden büyük bir gelişme. Tamamen 3D baskılı bu cihaz, kapasitif dokunmatik, kablosuz iletişim, dokunsal anahtarlar, dokunsal geri bildirim, programlanabilir LED’ler ve beş derece hareket barındırıyor. Hepsinden iyisi, daha küçük bir ayak izi için daha önce bahsedilen özelliklerin yalnızca bir alt kümesini içerebilen dört varyantta gelir.

 

10. Modern müzik kutusu


Müzik kutusunun klasik tasarımına bu modern yaklaşım , Hackster kullanıcısı thisoldgeek tarafından oluşturuldu. İnsanların müziklerini kablosuz olarak yayınlamasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda geniş bir dokunmatik ekranda şu anda ne çaldığını da görebilir. Yanlardaki dağınık RGB LED’ler, herkesin aşina olduğu müzik kutularını anımsatan bir ambiyans katmanı ekler.

 

11. Bir kartvizite tic-tac-toe koymak


Oyun konsolları küçülmeye devam ediyor gibi görünüyor ve burada Ryan Chan’ın tipik kartviziti akıllıca kullanmasında durum tam olarak böyle. Onun cep boyutunda oyun sonraki olası iş ortağı ile tic-tac-toe oynamak, mavi ve kırmızı LED’lerin bir ızgara yanı sıra bir ATmega328P kullanır.

 

12. Mini Pupper robotik köpek


Boston Dynamic’s Spot’a dayanan ” Mini Pupper ” olarak adlandırılan bu robot prototipi, robotik deneyler yapmak için şaşırtıcı derecede gelişmiş bir platformdur. MangDang tarafından inşa edilen bu sistem, çeşitli yürüme şekilleri, yüz ifadeleri içerir ve hatta nesne ve uzaysal izleme için Lidar ve/veya bir kamera ile genişletilebilir.

 

13. Konuşan rezene tilki arkadaşı botu


Bu yılın başlarında, kendi Alex Glow’umuz F3N adında başka bir yardımcı botla çıktı . Gibi Arşimed , omuz monte robot, hareket konuşmak ve birkaç kısmi ifadeler tanıyabilir. Umarım, Glow tasarımını iyileştirdikçe önümüzdeki aylarda daha da fazla şey yaptığını göreceğiz.

 

14. Otonom çöp algılama robotu


Özellikle kirliliğe yol açtığı ve plastik atık/hastalık yoluyla hayvanlara zarar verebileceği için kimse çöple karşılaşmaktan hoşlanmaz. Kutluhan Aktar’a, çöpü tanımak ve birisini yerdeki varlığı konusunda uyarmak için bir kamera ve Edge Impulse kullanan özerk bir çöp algılama robotu yapma konusunda ilham veren şey buydu .

 

15. Ariel orman yangını algılama


Eyes on Edge yarışmasında birinciliği kazanan proje yaratıcıları Nathaniel Felleke, Toren Andersen ve Erik Sampat, TinyML ile yere bakmak ve orman yangınlarını tespit etmek için otonom bir uzun menzilli drone kullanan bir sistem geliştirdiler. Bir tespit edilirse, yerleşik RFD900x Telemetri Modemi ile sonuçlar 40km’den fazla gönderilebilir.

 

16. Ateş püskürten balkabağı


Bu yılki Cadılar Bayramı kutlamaları için Zachary Fields , jack-o-lantern’ına bir alev makinesi ekleyerek sıcaklığı artırdı (amaçlanan) . Blues Wireless’ın Swan mikro denetleyicisini temel alır ve hücresel bağlantı yoluyla uzaktan tetiklenebilir. Güvenlik açısından, bu balkabağı, insanların fazla yaklaşmamasını sağlamak için bir ultrasonik mesafe sensörü ile donatılmıştır.

 

17. Akıllı kapalı bitki hasat makinesi


Bitkilerinin nasıl büyüdüğünü daha iyi anlamak için Mithun Das , bir ekiciye birkaç sensörle birlikte bir Seeed Wio Terminali ekledi . Bu kurulum, ışık/nem seviyelerini izlemenin yanı sıra tam olarak ne kadar su ekleneceğini kontrol etmesine izin verdi. Tüm bu bilgiler, ekici kutusunun ön tarafında gerçek zamanlı olarak görüntülenir.

 

18. Raspberry Pi Pico ile çalışan şaka gönderen bir telefon


Sai Yamanoor ve Srihari Yamanoor tarafından inşa edilen bu telefon , özel bir özellikle birlikte geliyor: Size bir fıkra yazabilme yeteneği! Biri # karakterinin ardından bir telefon numarası girdiğinde, Twilio’ya bir şaka almasını ve girilen numaraya göndermesini söyleyen bir web kancası gönderilir.

 

19. Grafikleri birden çok SPI ekranında görüntüleme


Pek çok televizyon panelinden yapılan duvarlar bir süredir ortalıkta dolaşıyor, ancak Josue Alejandro bu fikri SPI odaklı bir dizi ekrana genişletmeyi başardı . Tipik olarak, bu bir saati göstermek için kullanılır, ancak kullanıcının kullanmak istediği diğer görüntüleri/GIF’leri de gösterebilir.

 

20. İşaretleyici tabanlı artırılmış gerçeklik sistemi


Avnet ve Xilinx’ten Ultra96-V2’nin gücünü sergileyen Mario Bergeron’un projesi, işaret tabanlı bir AR sistemi için artırılmış gerçeklik araçlarıyla yüksek hızlı video işlemeyi bir araya getiriyor . Öncelikle bir renk eşleştirme kartı alıp kamera tarafından okunan renklerle karşılaştıran renk kalibrasyonu içindir.

 

21. En küçük E Ink okuyucu


Bu listeyi bitirmek için, Roni Bandini’nin Haiku E Ink Reader’ı , Waveshare’den yalnızca bir ESP32 geliştirme kiti ve 2,9 inç E Ink ekranı içeren inanılmaz derecede küçük bir okuma cihazıdır. Okunmakta olan sanal sayfaların bitmaplerini yükleyerek çalışır ve Bandini, daha genişletilebilir bir sistem için SD kart uyumluluğu eklemeyi ima etti.

 

2022’yi sabırsızlıkla bekliyorum
2021, kullanıcıların yeni bir şekilde oyun oynamasına izin vermekten çöp ve ormansızlaşmayı azaltarak gezegenimizi kurtarmaya kadar her şeyi yapan projeler için harika bir yıldı. Hackster olarak, topluluğumuzun gelecek yıl ve sonrasında neler yaratabileceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.