Pazarlamacılar Google’ın algoritma güncellemelerine nasıl hazırlanabilir ve bunlara nasıl yanıt verebilir?

tarafından
604
Pazarlamacılar Google’ın algoritma güncellemelerine nasıl hazırlanabilir ve bunlara nasıl yanıt verebilir?

Google, algoritmalarını her zaman günceller ve bu da birçok pazarlamacının arayı kapatmaya çalışmasına neden olur. SMX Next’te Crystal Carter, bu değişikliklerle karşılaştığında nasıl proaktif olunacağını paylaştı.

Google Arama ekosistemi sürekli gelişiyor. Belirli arama öğelerini hedefleyen değişikliklerden geniş temel güncellemelere kadar her yıl birçok algoritma güncellemesi sunar.

Optix Solutions’ın kıdemli dijital stratejisti Crystal Carter, SMX Next’teki oturumu sırasında “Google, ne tür bilgileri en önemli olarak değerlendirdiğini düzenli aralıklarla ayarlar, bu da bazen web’de hangi sonuçların gösterileceği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir” dedi .

Birçok pazarlamacı, Google’ın birbirini izleyen her bir algoritma güncellemesi grubunu oluştururken ve dağıtırken öncelikle web sitelerine güvendiğine inanır. Ancak, arama yapanların deneyimlerini iyileştirmek için, aslında daha çok varlıklara odaklanır – Google’a göre tekil, benzersiz, iyi tanımlanmış ve ayırt edilebilir bir şey veya kavram.

“Web siteleri Google için önemlidir, ancak bilgileri düzenlemenin tek yolu bu değildir” dedi. “Bu, Google’ın güncellemeleri neden ve nasıl yaptığını düşünmek için önemlidir.”

 

 

Carter, bilgi ortamının her zaman büyüdüğünü ve Google’ın en alakalı sonuçları sunmak için çeşitli kaynakları kullandığını söylüyor: “Google’ın algoritmaları, aramanın nerede yapıldığını, bilginin nereden geldiğini ve aramanın ne zaman yapıldığını dikkate alıyor. bilgiler yazıldı. Ayrıca, kişinin telefonunda, akıllı saatinde veya akıllı buzdolabında nasıl arama yaptığına ve içeriği kimin yazdığına da bakarlar.”

“Algoritma güncellemelerine baktığımızda, esasen insanları en iyi kaynaklardan yüksek düzeyde erişilebilir bilgilere yönlendirmeye çalışıyorlar” diye ekledi.

 

Google algoritma güncellemeleri sırasında ne olur?

Birçok Google algoritması güncellemesi, bir sektör veya SERP özelliğiyle ilgili belirli sorunları giderir. Bunları tespit etmek genellikle kolaydır.

Carter, “Google’ın değil, benim terimim olan hedeflenmiş bir güncelleme olduğunda, SERP özelliklerinde değişiklikler görmeniz olasıdır” dedi.

Carter bu güncellemeleri “hedefli” olarak adlandırıyor çünkü bunlar genellikle sonuçların nasıl görüntülendiği ve sorgular için hangi sitelerin tercih edildiği gibi SERP’in belirli özelliklerini güncellemeye odaklanıyorlar .

 

“Bir COVID test sitesine bakarsanız, [Google]’ın bu SERP çevresinde yaptığı hedeflenen çalışmalardan bazılarını görürsünüz”, “hedefli” bir güncelleme örneği olarak sağladı, “Sonuçları sizin için küratörlüğünü yaptı. “ticari sonuçları görmek yerine hükümetten gelen bilgileri görüyor ve gösterdiği haritalar özellikle tıbbi unsurları hedef alıyor.”

Temel güncellemeler ise, Google’ın siteleri genel olarak dizine ekleme ve sıralama biçimini değiştiren algoritma değişiklikleridir. Bunlar genellikle daha az sıklıkla meydana gelir, ancak etkileri çok büyük olabilir.

Carter, “Genel olarak konuşursak, SERP’lerde gösterilen alan türlerinde değişiklikler görebilirsiniz.” Dedi. “Alan görünürlüğünde ani bir artış veya azalma veya etki alanındaki trafikte ani bir artış veya azalma görebilirsiniz.”

“Yani, bir sayfanın aniden sıralamasının düşmesi yerine, birçok sayfanın sıralamasının değiştiğini veya arttığını görebilirsiniz” diye ekledi.

Ne tür bir algoritma güncellemesinin gerçekleştiğini belirlemek , sıralama dalgalanmalarına yanıt vermenin ilk adımıdır. Bu, pazarlamacıların sorunu en iyi şekilde ele alan bir strateji planlamasına olanak tanır.

 

Pazarlamacılar güncellemelere nasıl yanıt vermelidir?

Bir Google güncellemesine nasıl yanıt vereceğiniz, yalnızca ne tür bir değişikliğin meydana geldiğine değil, aynı zamanda çevrimiçi mülklerinizi nasıl etkilediğine de bağlıdır.

Carter, “Bunun kazanan tarafındaysanız, hepsi gülümsüyor” dedi. “Bu, bilgilerinizin kalitesi, web sitenizin kanıtlanabilir güvenilirliği açısından doğru yolda olduğunuzun ve Google’ın iyi bir teknik erişilebilirliğe sahip olduğunuzu düşündüğünün iyi bir işaretidir.”

“Google algoritma güncellemelerinde başarılı olmak, size SEO yeteneklerinizi zaman içinde oluşturma ve birleştirme fırsatı verir” diye ekledi.

Ancak bu güncellemelerle işler planlandığı gibi gitmediğinde, markalar genellikle kendilerini çözümler için çabalarken bulurlar. Bu, birçok biçim alabilen temel nedeni belirlemeye yardımcı olduğu zamandır.

Carter, Google’ın tıbbi sonuçlarla ilgili güncellemesinden olumsuz etkilenen eski bir müşteriye atıfta bulunarak, “Bunun nedenlerinden biri, sektörünüze ilişkin kriterlerin değişmiş olabileceğidir,” dedi: “Onlar saygın, harika bir tıbbi işletmeydi ve bir test sunucusu sağlık testi satıyor. Ardından SERP’de bir değişiklik oldu – Google bu hizmeti ticarileştirmedi. Bu özel sorgu için Mayo Clinic, Dünya Sağlık Örgütü ve CDC gibi kişilere öncelik veriyorlardı.”

“Google bunu yaptığında, standart rekabetçi anahtar kelime araştırmanızdan farklı olarak SEO’nuza stratejik bir yaklaşım izlemelisiniz” diye ekledi.

Dikeyler sık ​​sık değişebilse de, SERP görünürlük düşüşünün kendi mülklerinizle ilgili bir sorundan kaynaklanmış olma olasılığı da yüksektir .

Carter, “Bir şeyi kaçırmış olabilirsiniz ve bu genellikle şirket içi ekiplerde meşgul olduğunuz için olur” dedi. “Belirli bir yönergeyi, talimatı veya kuralı ya da Google’dan yeni bir öğeyi kaçırmış olabilirsiniz. Belki de yetişmeye oynamanız gerekebilir.”

Siteniz temel bir güncellemeyle karşılaştığında, en iyi uygulamalara odaklanmak önemlidir. Carter, bunun bir sonraki değişiklik turu için mülklerinizi geleceğe hazırlayacağını söylüyor.

“Algoritmayla tartışmayın ve bir sonraki güncellemeye kadar iyileştirmeler beklemeyin” dedi. “Bazen insanlar her şeyi ona atmak isterler. Ancak genel olarak konuşursak, temel algoritma güncellemelerinin özü alan etrafındadır, bu nedenle Google bunu SEO’ya yaklaşımınızın kaliteli bir değerlendirmesini yapar.

 

 

Gelecekteki değişikliklerden ne beklenebilir?

Başarılı pazarlama stratejileri, yalnızca algoritma değişikliklerini belirleyip bunlara yanıt vermekle kalmaz, gelecekteki güncellemeleri şekillendiren eğilimleri de bekleyebilirler. Ve birçok SEO uzmanının söyleyebileceği kadarıyla Google, AI modellemeye daha fazla eğiliyor gibi görünüyor .
Carter, “Google, en yeni güçlü AI aracı olan MUM’u [Multitask Unified Model] tanıttı ve [Google’ın] bilgileri daha önce yapamadığı şekilde anlamasına yardımcı oluyor” dedi. “Yalnızca doğal dili işlemekle kalmıyor, bunu 75 dilde de yapıyor ve aynı zamanda metin ve görüntüleri de işleyebiliyor ve ayrıca video ve sesi de işleyecek şekilde büyüyebilecek şekilde kurulacak. bu yapay zeka aracını şimdiden geleceğe hazırlıyor.”

“Kısa vadede görmemiz muhtemel olan şey, daha fazla AI destekli büyük ölçekli güncellemeler” diye ekledi.

 

Google bu modellere ne kadar eğilirse, pazarlamacıların çevrimiçi varlıklarının zirvesinde kalması o kadar fazla gerekecek. Bu da onları her zaman en iyi durumda tutmak anlamına gelir. Sırada ne varsa ona hazırlanmanın en iyi yolu bu.

“Nasıl hazırlanacağınızı düşünüyorsanız,” dedi Carter, “Sitenizin her zaman sağlıklı olduğundan emin olmaya değer. Tutarlı bir şekilde sunulan iyi ve kaliteli içeriğe sahip olduğunuzdan emin olun.”