Amerikan Oyunları :) – Virüsten Elektrik!

tarafından
117
Amerikan Oyunları :) – Virüsten Elektrik!

ABD’li bilim adamları, etkisi olmayan virüslerden elektrik üretilmesini sağlayacak bir yöntem geliştirdi. Ve bizde bu konuyu sizin için araştırdık.

ABD’li bilim adamlar, mekanik enerjiyi enerjiye dönüştüren sağlığa zararsız virüslerden enerji üretilmesini sağlayacak bir yöntem geliştirmeyi sağladıı. ‘Virüs jeneratörle’, likit kristal ekranda ’1′ rakamını gösterdi.

ABD Enerji Bakanlığı için çalışan Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarlarında, M13 adı konulan bakteri yiyen virüsleri, jeneratöre ddönüştürdü. Sağlanan başarı, sürekli kullandığımız telefon gibi aletlerin, bir gün yürüyüş ve diğer günlük hareketlerimiz sayesinde çalışmasını, şarj edilebilmesini çalışmasını sağlayacak

Bilim adamlarının ürettiği jeneratör, biyolojik parçalardan piezoelektrik yolu ile enerji üretilmesini sağlayan kendi alanındaki ilk icat.

Virüslerden elektrik icat edildi

Bilim adamları, bir kağıt kalınlığında jeneratör icat ederek, bir likit kristal ekranı çalıştıracak kadar elektrik sağlamayı başardı. Ekranın göstermesi için, bir araştırmacı, M13 virüslerle donatılmış bir elektrot koluna parmağıyla ittiriyor. Virüsler, parmağın basılmadaki gücü, elektrik yüküne dönüştürüyor.

Yapılan deneyde yer alan Berkeley Üniversitesi mühendisi Seung-Wuk Lee, “Daha fazla inceleme yapmamız lazım. Ancak ‘kişisel’ kuvvet jeneratörlerinin icat edilmesi için önemli bir adım attık” diye konuştu.

Çoğunluklu olarak biyo mühendislik alanında üretilen virüsler, zararlı olmadığı gibi, birkaç saatte sayıları milyarlara ulaşacak şekilde kendini çoğaltabilme özelliğine sahip. Uzun şeklindeki virüsler, içinde oldukları sahaya doğal olarak düzenli bir şekilde çoğalabiliyor.

Lee ve takımı, bakteriyofaj virüsü ilk sınavdan geçirip piezo elektrik özelliği bulundurduğunu gösterdi. Virüslerden büyük fayda elde edebilmek için M13’lerin genetik yapısı değiştirildi. Ardından, tek tek bir levha bulunan 20 virüs tabakası en yüksek fayda elde edebilmek için üst üste koyuldu. Son işlem, çok tabakalı levha, likit kristal ekrana kablolarla bağlı iki altın kaplama elektrotun içine koyuldu.