Bilgisayarda Instagram Nasıl Kullanılır

tarafından
513
Bilgisayarda Instagram Nasıl Kullanılır

Aktif halde kullanılan ve kullanıcı sayısı gün geçtikçe artan, dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından olan fotoğraf ve video yükleme platformu Instagram nasıl kullanılır?

Web tarayıcısına Instagram.com yazarak uygulamanın giriş ekranına girebilirsiniz. Eğer daha önce giriş yaptıysanız burada hesabınız görünecek, yapmadıysanız giriş ekranındaki ilgili kutucuklara kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek vbettr hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Eğer bi hesabınız yoksa yine aynı giriş ekranından Instagram uygulamasına kaydolabilirsiniz.

Kullanıcı Profili

Başka kullanıcılar keşfetti ki arama motoruna kullanıcı adınızı yazarak veya paylaştığınız gönderiler üzerinde duran kullanıcı adınıza tıklayarak profilinize bakabilir. Eğer siz hesabınızı gizlemediyseniz, başka kullanıcılar profilinizde; kimleri takip ettiğinizi, kimin sizi takip ettiğini ve bu kullanıcıların profillerini, paylaşımlarınızı görebilir.

Gizlerseniz bunları yapamazlar ve profilinizin gizli olduğunu, sizi takip etmeden bunları yapamayacaklarını görürler. Kullanıcı olarak siz profilinizde; profil fotoğrafınızı, hakkınızdaki açıklamayı, kullanıcı adınızı, biyografinizi girebilir veya değiştirebilirsiniz. Paylaştığınız gönderiler profilinizde görünecektir. Gönderilere tıklayarak yapılan yorumları, beğenileri, eğer bir video paylaştıysanız kaç kere izlendiğini görebilirsiniz.

Ana Sayfa

Takip ettiğiniz kullanıcıların gönderi ve hikayeleri; paylaşım yapılma zamanlarına göre burada görülür. Bu hikaye ve gönderileri görüntüleyip yorum yapabilir veya beğenebilirsiniz. Paylaşım sahibi ve diğer kullanıcılar yorumlarınızı beğenebilir ve bu yoruma yorum yapabilirler.

Keşfet

Burada herkese açık paylaşım yapan kullanıcıların paylaştığı gönderileri onları takip etmeseniz de görüntüleyebilir ve bu paylaşımlara yorum yapıp beğenebilirsiniz. Kimlerin yorum veya beğeni yaptığını görüntüleyebilirsiniz. Paylaşımları kaydedip daha sonra kaydedilenlerden bu gönderilere tekrar ulaşabilirsiniz. Instagramda video izleme geçmişi yoktur

Yeni Gönderi Oluşturma

Henüz bilgisayardan hikaye paylaşımı yapamazsınız. Hesabınıza ilk giriş yaptığınızda ana sayfa ile karşılaşırsınız. Gönderi paylaşmak için ana sayfanın üst tarafında bulunan profil fotoğrafınızın yanındaki artı butonuna tıklayabilirsiniz. Burada yükleyeceğiniz fotoğrafı veya videoyu kesebilir, filtreleyebilir ve bu paylaşım için 2,200 harflik açıklama yazabilirsiniz.

Gelişmiş seçeneklerden bu paylaşım için yazılacak yorumları veya beğenilerin görülmesini engelleyebilirsiniz. İstediğiniz zaman paylaşımı veya yapılan yorumları silebilirsiniz. Mobilde paylaşılan gönderilerdeki yorumların altında yorumu paylaşma seçeneği de vardır, yorumu birine gönderebilmek için. Bilgisayarda bu özellik henüz yoktur fakat kullanıcıların yorumlarını beğenebilirsiniz.

Mesajlaşma

Uygulamada takipçilerinizle veya mesajlaşmayı kabul ettiğiniz kullanıcılarla mesajlaşabilirsiniz. Mobilde mesaj balonunuz için tema seçebilirsiniz ama bilgisayarda henüz bu mümkün değildir. Atılan mesajın üzerine iki kez tıklayarak bu mesajı beğenebilir, beğendiğinizde görülecek emojiyi de yine mesajın üstüne yaklaşarak oradaki emoji butonuyla değiştirebilirsiniz.

Mesajlara yanıt vermek için mesajın yanındaki oka tıklayabilirsiniz. İstediğiniz kullanıcılar ile bir grup oluşturabilirsiniz. İsterseniz grubun mesajlarını sessize alabilir; yani sizin kullanıcı adınızı @ ile beraber yazdıklarında, mesajınıza yanıt verildiğinde, mesajınız beğenildiğinde veya grupta mesaj atıldığında bildirim gelmez. Mobilde telefonunuzda uygulama açık olmadığında da bildirim görünür ama bilgisayarda eğer ek sekmede Instagram profilinize giriş yapılmadıysa bildirim almazsınız.