Full Taşımacılık Nedir? Detaylı Anlatım

tarafından
75
Full Taşımacılık Nedir? Detaylı Anlatım

Deniz taşımacılığı işlemleri, uluslararası ticaret konusunda son derecede önemli bir faktördür. Full taşımacılık konusunda da her zaman uluslararası standartlar doğrultusunda da son derecede verimli, güvenilir ve kazasız bir şekilde sonuç alabilmek mümkün olabilecektir.

Konteynerlar, içleri boşaltılmadan aktarımlar yapılarak ve farklı yollar kullanılarak rahatlıkla aktarılabilecektir. Bu aşamada da full taşımacılık hizmetleri son derecede etkin bir halde bulunabilecek düzeyde de yer alabilecektir.

Eşyaların ve ürünlerin deniz yoluyla taşınması işlemleri genel olarak düşük maliyetleri, yüksek oranda yükleme seçeneğinin bulunması ve kısıtlamaların en alt seviyede gelişmesinden dolayı uygun olarak görülebilmektedir.

İhracat konteyner taşıma kapsamında da ürünlerin ekstra güvenlikle aktarılması devreye girebilecektir. Öte yandan yükleme ve boşaltma işlemlerini de bir hayli hızlı bir hale getirebilecektir. Konteynerlar doğrultusunda gelişecek olan full taşımacılık doğrultusunda çok daha basit ve çok daha hızlı bir süreç ortaya girebilecektir.

Aynı zamanda da aktarma işlemlerinin gerçekleşeceği gemi, kamyon ve tren araçları arasında da sorunsuzluk gündeme gelebilecektir. Bu taşıma biçimiyle beraber nakliye masrafların azalması ve malların herhangi bir zarar görmemesi gibi bir durum ortaya çıkabilecektir. İthalat konteyner taşıma kapsamında da üreticiden tüketiciye kadar güvenli bir ticaret işlemi de gelişebilecek biçimde şekillenebilecektir.

Full Taşımacılıkta Kullanılan Konteyner Biçimleri

Taşımacılık işlemleri esnasında farklı konteyner türleri bulunmaktadır. Kullanım türleri ve içerdiği ürünlere bağlı olarak bu tip bir seçim yapılabilecektir.

  1. Düz raflı konteynerlar

Gemilerde yapılacak olan taşımacılık hizmetlerden ötürü ideal bir halde bulunmaktadır. Katlanan yan cephelere sahiptirler.

  1. Yan kapıları açılan konteynerlar

Kapıları yan taraflardan tamamen açılabilen bu konteynerlar özellikle sebnze ve meyve taşınması adına daha da fazla malzeme yüklenmesine olanak verecektir.

  1. Üstü açık konteynerlar

Bu konteynerların çatısı olmamaktadır. Bundan dolayı da tomruk ya da makinelerin taşınması hususunda etkin bir yer tutacaktır.

  1. Soğutma kaplı konteynerlar

Genel olarak gıda ürünlerinin taşınmasını sağlayacak ve bu süreçte taze kalmasını destekleyecektir.

  1. Tank Konteynerlar

Sağlam olmasından dolayı güvenlikli bir biçimde taşınması gereken eşyaların taşınmasında öne çıkmaktadır.

Sevkiyat Türlerine Göre Konteyner Taşımacılığı

Konteyner taşımacılığı hususunda gönderilerin, alıcı sayılarına bağlı olarak da farklılık göstererek, bu doğrultuda sınıflandırılabilmektedir.

  1. FCL (Full Container Load)

Tam yüklenen konteynerlar maksimum hacme ulaşacak biçimde bulunacaktır. Öte yandan konteynerların ne derecede dolduğuna bakılmadan tek bir alıcıya aktarılması hali de bu konuda gelişebilecektir. Genel itibarıyla tek bir alıcı için oluşturulan konteyner olarak tabir edilmektedir.

  1. LCL (Konteyner Yükünden Az)

Nakliye işlemleri konteynerın birden fazla alıcıya uygun olarak doldurulması dahilinde bu terim kullanılmaktadır. Bu konuda gerekli organizasyon işlemleri gerçekleştirilebilecektir. Aynı zamanda da var olan ürünler tam bir konteynerı doldurmaması halinde farklı partiler biçiminde de dağıtılabilir.