Halı Fiyatlarında Değişikliğe Sebep Olan Nedenler

tarafından
350
Halı Fiyatlarında Değişikliğe Sebep Olan Nedenler

Son yıllarda halı fiyatlarında yaşanan bazı değişiklikler oldukça dikkat çekici bir hal almıştır. Özellikle bazı halı modelleri çok fazla ucuzlarken, bazı halı modelleri fiyat olarak çok yükselmektedir. Bunun altında ise pek çok sebep yatmaktadır. Özellikle üretilen halıların kaliteleri aralarındaki uçurumun giderek artması, halı fiyatları açısından da değişken bir durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle halı dokumacılığının neredeyse tamamen makineli sisteme geçmiş olması da, halı fiyatları açısından etkileyici bir sebep halini almıştır. Günümüzde halıların çok az bir kısmı el dokumacılığı ile üretilmektedir. Bu da maliyetinin çok artmasına ve bu halıların çok uzun sürelerde üretilmesine neden olmaktadır.

Halı modelleri arasındaki fiyatların bu kadar değişken olmasının altında özellikle iki sebep yatmaktadır. Bunlardan birincisi halı modelleri üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesidir. Halı üretiminde pek çok malzeme kullanılmaktadır. Bunlardan en temeli ise dokunan ipliktir. Bu ipliğin elde edilişi, ne kadar kaliteli ve sağlam olduğu gibi sebepler halı fiyatları üzerinde büyük bir etkendir. Çünkü günümüzde halı üretiminde maliyeti en çok arttıran kalemlerin başında bu ipliklerin kalitesi gelmektedir. Bunun yanında halı modellerinin daha değerli olabilmesi için üzerinde bulunan desenin çok canlı renklere sahip olması gerekmektedir. Bunun içinde kullanılan ipliğin en iyi şekilde ve en kaliteli malzemelerle boyanmış olması gerekmektedir ki, halı hem üretildiği ilk anda canlı bir renge sahip olsun hem de zaman içerisinde kullanıldıkça rengi solmasın. Bunlar ne kadar iyi bir şekilde sağlanabilirse halının kalitesi de o kadar yükselecektir. Halı fiyatları, genellikle kullanılan bu malzemelerin kalitesine göre şekillenmektedir. Kullanılan bu malzemelerin kalitesi düştükçe de halının maliyeti düşmekte, buna bağlı olarak da halı fiyatları daha uygun seviyelere gelmektedir. Bunu dışında halı modellerinin fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur, dokunan bu halı modelinde kullanılan malzemelerin el ile mi yoksa fabrikada mı dokunduğudur. Yukarıda da belirtildiği gibi bu dokuma işlemleri halının maliyetinin çok artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden halı modelleri seçerken kandırılmamak ve dolandırılmamak için bu tür şeylere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bazı halı modelleri, kullanılan malzemelerin kalitesizliğinden dolayı çok uygun fiyatlı olabilmektedir. Bu halı modelleri fabrika dokuması olmasının aynı sıra kalitesiz iplikten üretilmektedir ve bu da halının ömrünün çok kısa olmasına neden olmaktadır. Bunun dışında özellikle Çin üretimi olan bazı halı modellerinde kullanılan ipliklerin boyanmasında insan sağlığına zararlı kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasallar halının renginin çok daha canlı görünmesini sağladığından dolayı halının göze daha güzel görünmesini sağlamaktadır. Ancak her gün üzerine bastığınızı düşünecek olursak, sağlık açısından da çok büyük bir zarara neden olmaktadır. Bu yüzden halı modelleri arasında tercih yaparken halı fiyatlarının neye göre değiştiğini bilmek, sizin için en uygun olan halı modelini seçmede çok faydalı olacaktır. Özellikle halı fiyatları bu karşılaştırmada yol göstericiniz olabilir. Halı seçerken sadece rengine ya da desenine değil, dokuma sıklığından tutunda, kullanılan ipliğin cinsine kadar her şeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Halı fiyatları: http://www.halistores.com/hali-fiyatlari.xhtml

Halı modelleri: http://www.halistores.com/hali-modelleri.xhtml