İzmir Tulum Peynirinin Diğer Peynirlerden Ayıran Özellikleri

tarafından
69
İzmir Tulum Peynirinin Diğer Peynirlerden Ayıran Özellikleri

Yöresel lezzetler herkesin damak tadına uygun olmasının yanı sıra aynı zamanda da sağlıklı olarak tabir edilebilmektedir. Ev tarhanası gibi İzmir tulum peyniri de bu tip lezzetler arasında yer almaktadır. Tamamen geleneksel yöntemler tercih edilerek imal edilen bu lezzet, herkesin hoş bulabileceği şekilde yer almaktadır.

Öte yandan pancarlı zeytin gibi gıda maddeleriyle de aynı yöreye ait bir ürün olarak kendini gösterebilmektedir. Bu peynirin sık sık tüketildiği ve kahvaltıların vazgeçilmezi olduğu da görülebilmektedir. Yapımı bakımından da zahmetli olsa da herkesin damak zevkine uygun bir konumda kendini gösterebilmektedir. Tadının oldukça güzel olması da yaygın bir biçimde seçilmesini sağlamaktadır.

İzmir tulum peynirleri hayvan postları içerisinde bekletilmektedir. Olgunlaşma süreci esnasında da doğal ortamlarında bulunan mikroorganizmalar, küfleri meydana getirerek, peynirin istenen kıvama gelmesini sağlamaktadır. Olgunlaştırma işlemleri esnasında mağara, mahzen ya da soğuk hava depolarından faydalanılmaktadır.

Tulum peynirleri geleneksel olarak keçi ya da koyun derisinden yapılan tulumlar içerisinde tutulabilmektedir. İzmir içerisinde yapılan peynirin de genel olarak Bergama Tulum Peyniri olarak adlandırıldığı söylenebilmektedir. İzmir tulum peyniri doğrultusunda geniş kitlelerin seçim yaptığı da bilinen bir konu olmaktadır.

İzmir Tulum Peyniri Faydaları

  • Protein açısından zengindir. Bu yüzden sporcular için protein kaynağı olarak görülmektedir.
  • Bol miktarda kalsiyum barındırır. Öte yandan B12, B6, B2 ve B9 vitaminleri sayesinde kansızlığı önlemede etkilidir.
  • Diş sağlığını korumada önemlidir.
  • Kemik erimesi riskini ortadan kaldırmaktadır.
  • Tansiyonu düşürür.
  • Sindirim sistemini düzenlemede yardımcıdır. Daha iyi çalışmasını destekler.
  • Bağışıklık sistemini düzenleyerek, güçlendirir.
  • Kemik erimesinin yavaşlamasına destek olacaktır.
  • İçerisinde yer alan tuz oranından ötürü tansiyonu olan insanların tüketim evresinde dikkatli olmaları gerekmektedir. Tulum peyniri son derecede tuzlu bir yapıdadır. Tulum peyniri tüketildikten sonra bol su içilmelidir. Aynı zamanda da tansiyonu olanların tulum peyniri yemeden önceki süreçte mutlaka bekletmeleri gerekmektedir.

İzmir Tulum Peyniri Nasıl Saklanır?

İzmir tulum peyniri 2 ile -4 derece aralığında ışıksız ortamlarda ya da buzdolabında saklanması gerektiği ifade edilmektedir. Bu peynirin hemen tüketilmesi durumu var olduğunda da kendi ambalajında tutulması gerektiği ifade edilmektedir. Ambalajının açılması halinde mutlaka saklama kaplarına ya da ambalajlarına sarılması yöntemiyle tutulması gerekmektedir.

Bu yolların izlenmemesi durumunda tulum peyniri nemini giderek kaybedecektir. Bu yüzden aroması ve lezzeti de azalacaktır. Oda sıcaklığında, sofrada, tezgahta bekletilen peynirlerin tekrardan ambalajlarına konularak buzdolabına yerleştirilmemesi de tavsiye edilmektedir.

Erzincan ve İzmir Tulumu Arasındaki Farklar

Erzincan tulumu, İzmir tulumuna göre daha farklıdır. İzmir tulumu, teneke kutular içerisinde salamura edilir. Bu sayede Erzincan tulumunun daha sert olduğu ifade edilmektedir. Erzincan tulumunun diğer peynirlerden en önemli farkı da diğer peynirlerin aksine tamamen çiğ sütten imal ediliyor olmasıdır.