Powercolor HD7790 Turboduo 1Gb 128Bit – İnceleme

tarafından
147
Powercolor HD7790 Turboduo 1Gb 128Bit  – İnceleme

Bu incelememizde Powercolor’un HD7790 Turboduo ekran kartınız inceleyeceğiz

Ekran kartıları arasında nvidia ve amd nin rekabeti sürerken ekran kartı üreticileri her fiyat sekmentine yeni ürünler fiyat performans bazlı ürünleri sunmaya çalışıyorlar.
Özellikle amd tarafında 7770 ve 7850 arasındaki fiyat boşluğunu doldurmaya yönelik hazırlanan radeon 7790 fiyat performans oranıyla dikkat çeken bir ekran kartı.

img_8158

Amd’nin fx mimarisini kullanan Hd Radeon 7790 GNC bonaire xr gpu su ile hayat buluyor. Yeni ekran kartları, “SVI2 Green Power Manage Technology” (SVI2 Yeşil Güç Yönetimi Teknolojisi) şeklinde üretiliyor ve bu kartımızda bu duyarlılığa sahip.
28 nanometre üretim tekniğiyle üretilen bu gpuda 14cu işlem ünitesi ve 896 akış çekirdeği sunmakta 16 adet rop ünitesi yer aldığı gpunun bellek bant genişliği 128bit.
Standart kullanımın dışında çekirdek hızı turboduo arttırım kullanılarak 1075 mhz kadar yükseltilmiş
bellek hızları ise standart hız olan 6 ghz ile çalışmakta incelemeye konuk olan ürün 1 gb bellek kapesitesine sahip 2 gblık modeller ise hali hazırda üretim için planlanıyor.
çalışmak için 1 adet 6 pin pci express güç girişine ihtiyaç duyan ekran kartı üzerinde yer alan güçlü çift soğutucu ile daha serin bir çalışma sağlıyor.

teknik özelliklerini kısaca inceledik kutu içeriğinden çıkan yardımcı ürünler ve bağlantılarda şu şekilde
– Powercolor Hd7790 turboduo
– kullanım klavuzu
– dvi – vga dönüştürücü
– driver cd’si

PowerColor7790_Box_Acc1

Ekran kartımızın fiziksel özelliklerine baktığımızda gayet şık ve hassas bir ürün görütüsü sunuyor. Üzerinde bulunan çift soğutucu fanları size güçlü bir ekran kartı elde ettiğinizi hissetttiriyor
80mm çapında kırmızı çerçevelerle daha belirgin hale getirilen fanlar çalışmaya baladığında ise gayet şık duruyor
fazla ısınmayan bir ekran kartı olan 7790 çift fanla dahada serin ve yük altında bile rahatlıkla performansından ödün vermeden çalışacağının sinyallerini veriyor.

powercolor

bağlantı bölümleri açısından zengin bir yapıya sahip olan 7790 2 adet dvi girişi haricinde 1 adet hdmi ve 1 adet display port bağlantıları bulunuyor gerek fanları gerekse işlevsel donanımları olsun gayet kolay bir şekilde sökülüp takılabiliyor gpunun üzerinde aleminym tabakalara bağlı soğutmayı etkili kullanmak için s şeklide bir aleminyum boru geçiyor
ve bu boru sıcaklığı taşıyım yerine soğuk havayı gpunun üzerine ulaştırıyor aşagıda test videosuda bulunuyor tavsiye kartlarımız arasında ama bence biraz daha bekleyip 2 gb lık verisiyonunu almakta yarar var