Tango Öğrenmek Zor Mudur? Tango Öğrenmenin Yaşı Var Mıdır?

tarafından
110
Tango Öğrenmek Zor Mudur? Tango Öğrenmenin Yaşı Var Mıdır?

Tangonun geçmişi Arjantin’de başlamıştır. İlk başta tutkulu dans barlarda , eğlence yerlerinde sadece siyahi erkekler tarafında yapılırdı. Tango Buenos Aires’te doğmuş dans ve aynı anda bir müzik türüdür. Aynı zamanda gelişen bu iki tür aynı isimle dile getirilmektedir. İçinde derin bir melonkolik hüzün besler.

Dramatik duygular aşılar ve çarpıcı hareketli vardır. Tango 19. Yy’ın sonlarına doğru Buenos Aires ve Montevideoda ortaya çıkmıştır. Tango kısa sürede bölgenin geleneksel danslarından biri haline gelmiştir.

1929 da gerçekleşen ekonomik krizleri nedeniyle eğlence yerini drama bırakmıştır .1980’li yıllarda dünya çapında evrensel olarak bilindik bir tür olmuş be filmlere, şarkılara, tiyatrolara konu olmuştur. En romantik danslardan biri olarak bilinir. Farklı tarzları da vardır fakat en bilindik tarzı Arjantin Tango’dur.

Tango tarzları :

– oriental , milonguero, nuevo , canyengue, salon ve orillerodur. Tango doğaçlamaya fırsat veren bi yapısı olduğu için ve dansçı kendine ait bir üslup geliştirebildiği için gayet kolaydır. Temel adımları öğrendikten sonra tango yapmak göründüğünden daha da basit olacaktır. Kendine özgü duruşu , ritmi olduğu için kadın ile erkek arasındaki etkileşimi bu dansı popüler kılar. Temel eğitimler alındıktan sonra müziğe göre kendinizi geliştirebilir dilediğiniz gibi dans edebilirsiniz .

-Salon tarzı tango : Kadın ve erkek birbirlerini daha rahat ve sakin bi şekilde tutarlar. Hareketlerinde bir kural ya da kısıtlama yoktur tamamen doğaçlama ağırlıklıdır .

-Milonguero tarzı tango : partnerler burada birbirlerine yakındır ve hareketleri olabildiğince ağırdır.

-Show tarzı tango : Bu tarzda hızlı ve çevik figürler yer alır. Doğaçlamaya yer verilmez ve daha önce prova yapılması gerekir. Tango öğrenmek , önceden herhangi bir dansın eğitimini alırsanız tabi ki daha da kolay olacaktır. Fakat dansa daha ilk önce tangoyla başlayacaksanız temel adımların bile öğrenilmesi 1 2 ay süreceğini bilmekte fayda var.

Tango dünyanın en güzel ve zorlu danslarındandır. Tango öğrenmek aynı anda beynimiz i kullanabilme kabiliyeti ister ve oldukça pratiklik de ister. Önceden hiçbir dansla bağlantınız olmadan direk olarak tango öğrenmek isteyen bir kişi için tangoya ciddi anlamda zor diyebiliriz ve en temel hareketle için bile 1 2 ay gittiği gerçeği de göz önündedir. Aynı anda Zeki ve çeviklik gerekirken tango daha önce dansla ilgilenmiş kişiler için se kabiliyet zorluğu yaşatmaz. Odaklanma açısından hiçbir zorluğu yoktur. Fakat önceden dans etmiş olmanın tangonun kolay olduğu anlamına da gelmez.

Tangonun hareketlerinin hata kaldırmaz olduğunu bilmek de onun zor olduğunun bir kanıtıdır. Ama tabi ki bu öğrenmek için hiçbir sebep değildir. Ankara yoga kursları ile tangoyu ilk olarak ruhunda yapan bir birey zorlanmayı sadece teknik açıdan yaşayacaktır.
En kolay şekilde dans öğrenmek için ruhen rahatlamak ve dansa hazırlık için Ankara dans kursları tercih edilebilir.

Düğünlerde farklı bir organizasyon yapmak isterseniz Ankara düğün danslarına göz atabilirsiniz. Tango öğrenmenin bir yaşı yoktur, hareketleri yapabilecek düzeyde olan her birey gerekli motivasyonu kendinde bulduğunda tango yapabilir.