Apple’ın Patronundan Dikkat Çeken Açıklama! 

tarafından
133
Apple’ın Patronundan Dikkat Çeken Açıklama! 

Yaptığı çeşitli açıklamalarla gündemin ilk sırasına yerleşen Apple’ın patronu Tim Cook bu defa fiyat noktasına değindi ve yine önemli açıklamalar yaptı. Cook özellikle dünya gündeminde çok tartışılan iPhone XS fiyatına değindi. Ülkemizde de fahiş fiyatla satışa çıkan akıllı telefon modelinin çeşitli ülkelerde neden bu kadar yüksek fiyata satışa sunulduğunun tartışıldığı gündeme damgasını vurdu ve “müşterilerimiz inovasyon için ödeme yapmaya hazır” dedi.  

Cookinovasyonun yüksek olduğunun bir maliyeti olduğundan söz ederek müşterilerinin de ödeme yapmaya hazır olduğunu vurgulaması büyük şaşkınlık yarattı. Aslında iPhone ve fiyatlarının geçtiğimiz yıldan bu yana tartışıldığını belirtebiliriz. Her daim çıtayı biraz daha yükselten iPhone modelleri zaten android yazılımlı akıllı telefon modellerinden daha yüksek fiyata satışa sunuluyordu.  

Ancak geçtiğimiz yıl merakla beklenen ve piyasaya sürülmeden ön sipariş rakamlarında adeta patlama yaşanan iPhone X modeli hiç beklenmeyen bir fiyatla satışa sunuldu. Bu akıllı telefon modelinin fiyatının bu denli yüksek olacağı tahmin edilmemişti ve haliyle tartışmalara da sebebiyet verdi. Bir anlamda Apple bu akıllı telefon modeli ile yeni ve daha yüksek fiyat politikasını da hayata geçirmişti. iPhone XS modeli ile uyguladığı fiyat politikasını sürdürmeye kararlı olduğu anlaşılıyor. Çünkü Cupertinolu şirket Apple ABD’de tepe modeli 1.449 dolar gibi bir fiyata satılan iPhoneXsMax ile bu tutumunu açıkça sergiliyor. Oysa tartışmaların ve eleştirilerin ardından bir sonraki iPhone modelinin daha makul bir fiyata satışa sunulacağı tahmin ediliyordu.  

İphone Fiyatları Tartışılmaya Devam Ediyor! 

Konunun pek çok ülkede çok fazla gündeme gelmesi ve çeşitli tartışmalara sebebiyet vermesi ile birlikte Apple CEO’su olan Tim Cook bir açıklama yapma kararı aldı. Ancak bu açıklamanın tartışmaları çok daha fazla alevlendirdiğini belirtebiliriz. Çünkü beklenen sözler yerine şaşırtan ifadeler kullandı. NikkeiAsianReview ile bir röportaj yapan Tim Cook yeni akıllı telefon modellerinin inovasyon içerdiğini ve bunun da bir maliyetinin olduğunu dile getirdi. 

Tim Cook yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Her zaman düşündük ki çok fazla inovasyon ve çok değer sağlıyorsanız, bunun için ödeme yapmak isteyen bir kesim var. iPhone’un rolü insanların hayatlarında çok daha büyük hale geldi.” Apple bu açıklamanın ardından fiyat politikasını koruyacağını ve fiyat düşürme gibi bir düşüncelerinin olmadığını da doğrulamış oldu. Bir soru üzerine iPhone XR,iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerine de değindi.  

Daha önce yeni modeller ile kıyaslandığında çok daha makul bir fiyat olarak kalan iPhone XR,iPhone 8 ve iPhone 8 Plus fiyatlarının aslında bir strateji olduğu vurgulandı. Tim CookiPhone modellerinin herkes için kullanılabilir bir hale gelmesi için uyguladıkları strateji doğrultusunda iPhone XR,iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinin fiyatlarının düşük tutulduğunu dile getirdi.  

Aslında herkese hizmet etmek istediklerinin belirtmesi ve yine de yüksek fiyat politikasını koruyacakları yönünde konuşması, akılların da karışmasına neden oldu. Çünkü Tim Cook “insanlar bir telefona ödeyecekleri miktar konusunda geniş bir fiyat aralığı olduğunun bilincinde” dedi. Bir anlamda bir telefona bu kadar ödeme yapmak istemeyenler daha uygun fiyatlısını satın alabilir şeklinde bir imada bulundu da diyebiliriz. Bu açıklama tartışmaların fitilini yeniden alevlendirdi. Sosyal medya üzerinden de eleştiriler gelmeye devam ediyor. Hatta bets10 gibi popüler sitelerin üyeleri de konuyu ana gündem maddesi haline getirmiş durumda. Bir sonraki iPhone modelinin fiyatının ne kadar yüksek olacağı ise şimdiden merak konusu oldu.