Amazon’un 1 Trilyon Dolarlık Yükselişi 

tarafından
142
Amazon’un 1 Trilyon Dolarlık Yükselişi 

E-ticaret dünyasının dev ismi Amazon dünyanın en değerli ikinci şirketi olma özelliğini koruyor. Amazon’un piyasa değeri sonunda 1 trilyon dolara ulaştı. Kurucusu olan JeffBezos’unservetinin 167 milyar dolar olduğu da belirtiliyor. En son bu rakamı gören teknoloji devi Apple olmuştu. Bu arada Amazon’un Türkiye pazarına girmeye hazırlandığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.  

Elbette Türkiye’de ekonomiye ve özellikle de istihdama büyük bir katkı yapacak olması da heyecan uyandırıyor. E ticaret ve perakende sektörüne Amazon firmasının da girmesi ile birlikte ciddi bir hareketlenme yaşanması bekleniyor. Dünya genelinde firma 15 farklı ülkede faaliyet gösteriyor. Her ülkede pazara girmesi ile birlikte rekabet taşları yerinden oynadı. Bu nedenle Türkiye’de sektörde ciddi bir dalgalanma yaşanabilir.  

Geçtiğimiz mart ayında İstanbul’da bir alan aradığını açıklayan Amazon’un Levent semtinde ofis açtığı ve çalışmalarına başladığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Hatta bazı önemli firmalar ile anlaşma yaptığı ve hazırlıklarına tüm hızıyla devam ettiği de belirtiliyor. Türkiye’de de farklı kategorilerde farklı ürünler satışa sunacak ve ürün sayısının yine binlerce olacağı belirtiliyor.  

Dünyanın En Çok Kazanan İnternet Şirketi! 

Amazon, ABD’de ikinci bir merkez açmak için de kolları sıvadı ve bunun için 5 milyar dolar yatırım yaptı. Dünya genelinde en fazla kazanan internet şirketi olan Amazon en fazla istihdam sağlayan ikinci şirket olma unvanını da elinde bulunduruyor. Şirketin merkezi ise ABD’nin Seattle şehrinde bulunuyor. Bu kentte şirketin 33 binası var ve çalışan sayısı da 45 binden fazla. Kente 3,7 milyar dolarlık alt yapı yatırımı yapmış olması da dikkatlerden kaçmıyor. Sadece bu şirket sayesinde kentte 53 bin kişilik bir istihdam ortaya çıktı.  

Şirketin dünya genelindeki çalışan sayısı ise 560 bini geçti. Net kar oranı yılın ikinci çeyreğinde 2,5 milyar dolar oldu. Bu rakam bir çeyrek yılda elde edilen en yüksek gelir olma özelliğine sahip. Daha önce hiçbir şirket bir yılın çeyreğinde bu kadar kar elde etmeyi başaramamıştı.  

En Yüksek Kazancı Prime Üyelikten Kazanıyor 

Amazon en çok geliri prime üyelerinden kazanıyor. Prime üye sayısı 100 milyondan fazla ve bu üyelerin satın aldıkları ürünler iki gün gibi kısa bir süre içerisinde evlere ulaşıyor. Ayrıca prime üyeler kargo ücreti de ödemiyor. Bu üyeler site üzerinden binlerce film, müzik ve videoya ulaşma imkanını da yakalıyor. Marketlere giderek zaman kaybı yaşamak istemeyen ya da bir ürünün fiyat kıyaslamasını yapmak isteyenler Amazon sitesinden alışveriş yapmayı tercih ediyor.  

Aslında bu başarı şirket için kısa bir sürede elde edildi. 1998 yılında ABD’de kurulan şirket aynı yıl İngiltere’de ve Almanya’da da faaliyetine başladı. 2000 yılında ise Fransa’da satışa başlayarak karını da artırdı. Sonrasında ise rotasında İtalya ve İspanya oldu. Şirket 1 kıta içerisinde her yıl 1 milyardan daha fazla sayıda ürün satışı yapabiliyor. Satış oranları yüksek olunca dağıtım deposu sayısı da artıyor. 1300 dağıtım deposu kurmayı planladığı da gelen son bilgiler arasında yer alıyor.  

Son olarak şirketin eczacılık ve gıda sektörüne de girdiği gelen bilgiler arasında yer alıyor. PillPack şirketini satın almak için anlaşma yapan Amazon internet üzerinden reçetesi olan kişilere günlük olarak ilaç teslimatı yapıyor. Gıda sektöründe de yenilikler sunuyor. İki farklı hizmeti olan Amazon, aynı gün ya da bir gün sonra verilen gıda ürünü siparişlerini ulaştırabiliyor.  

Elbette şirketin gıda sektörüne girmesinden küçük ölçekli şirketler ciddi bir zarar görecek gibi görünüyor. Aynı zamanda marketler ve gıda satışı yapan diğer şirketler de müşteri kaybedecek. Son dönemde bu sitelere olan ilginin de bir hayli artığından söz ediliyor.