Bilgisayar Mühendisleri Kaç Para Alır?

tarafından
859
Bilgisayar Mühendisleri Kaç Para Alır?

Bilgisayar mühendisliği mesleğinin bilindiği üzere iş yerlerinde ki bilgisayarlara olan bağlılıkla git gide iş alanları da genişlemektedir. Global bir meslek olması yönüyle de yalnızca kişinin eğitim aldığı ülkede değil tüm Dünya da iş alanlarının genişliğinden söz ettirmektedir. Bilgisayar mühendisi adaylarının ısrarla sorduğu soru bilgisayar mühendislerinin ne kadar maaş aldığıdır. Her işte olduğu kişi üniversite mezunu olsa da okulunu dereceyle bitirmiş olsa da hiçbir iş yeri okulunu kaç puanla bitirdin? Öyleyse gel bizimle çalış dememektedir. Okul da hocalar öğrencilerden iyi not ister, işyerinde patronlar çalışanlardan faaliyet ister. Bir bilgisayar mühendisi adayı mezun olduktan sonra iyi bir ücret ile işe başlamak istiyor ise öğrencilik yıllarında gerekirse hiçbir ücret talep etmeden bir firmada çalışmayı göze almalıdır. Bunun söyleyenler ise bilgisayar mühendisleridir.

Çünkü öğrencilik yıllarında kişi çalıştığı firmaya kendisinin ne kadar azimli ve verimli olduğunu aktaracak hem de bu işe mezun olmadan önce atılıp bilgisayar mühendisliği konusunda çoğu şeyi pratikte öğrenmenin verimliliğini yaşayacaktır. Piyasada bilgisayar markalarının sınırlı olması da bir nevi bu durumu gerekli kılabilir diye de düşünülebilir. Mezun olmadan önce illa ki ücretsiz olarak öğrencilerin bir firmada çalışması mecburi değildir. Fakat işinin ehli olmak isteyen ve kaybedecek zamanı bulunmayan mezun olduktan sonra kısa sürede terfi etmek isteyen mühendisler için bu son derece bir avantaj olmakta ve mühendis adaylarına bu çalışma azmi ve fedakârlık artı avantajlar olarak geri dönüşte bulunmaktadır. Özellikle kod yazmak bilgisayar mühendisliği öğrencilerine zor gelmektedir. Fakat bu zorluk çalışa çalışa atlatılmalıdır. Siber güvenlik söz konusu olduğunda teknolojinin zamanla gelişmesi bu durumun da kırılmasına neden olmaktadır. Bu sebeple bilgisayar mühendislerine daha çok iş düşmektedir.

Yeni Mezun Olan Bilgisayar Mühendisleri Maaşları Ne Kadardır?

Mühendisin alacağı en kötü maaş 1000 dolar olmasıyla bilinmektedir. Java ve Oracle programlarının iyi bilinmesi maaşın 1400 dolar civarlarına çıkmasını sağlamaktadır.

Tecrübeli Bilgisayar Mühendisi Ne Kadar Maaş Almaktadır?

Oracle programın da 3 yıllık database deneyimliği ile 3000 dolar maaş istenebilmektedir. 5 yıllık deneyim ile 4500 dolar istenebilir. Davut Şahin gibi tecrübeli bir bilgisayar mühendisi ve kendini geliştiren mühendisler hak ettiği maaşı alacaklardır.