Boşanma Davası Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

tarafından
72
Boşanma Davası Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boşanma konusunda kararlı olan bireylerin ya da çiftlerin karar verdikten sonraki süre zarfında birçok konuyu ele almaları gerekmektedir. Özellikle dava açan tarafın maddi birikimleri de yeniden gözden geçirilmelidir. Boşanma avukatı Bursa hususunda da her zaman bu yolun izlenmesi gerektiği de ifade edilen konular arasında yer almalıdır.

Boşanma davasının açılmasıyla beraber kişilerin en az 6 ay boyunca geçimlerini rahatlıkla sürdürebilecekleri kadar maddi gücünün olup olmaması konusunda dikkat edilmesi gereken bir durum olduğu ifade edilmektedir. Bundan dolayı da boşanma işlemlerini gerçekleştirmeden önceki zaman zarfında maddi durumun güçlendirilmesi işlemi de hayata geçirilerek, bu konuda gerekli birikimler yapılmalıdır.

Boşanma davasını kadınların açması durumunda tedbir nafakasını hesap edebilme hakları da bulunmaktadır. Ceza avukatı Bursakonusunda herhangi bir yaptırım durumu da zaman zaman uygulanabilecektir. Ancak tedbir nafakaları gecikmeli olarak gelebilmektedir. Bazı yazışmaların gecikmesinden kaynaklı olarak bazen bu nafakaların 15 gün yerine 90 güne kadar uzayabildiği de bilinebilmektedir.

Nafaka ödemekle yükümlü olan eşlerin borcu ödemek istememesi halinde de icra takibi durumu gelişebilmektedir. Bu gelişme de nafakanın tahsil edilmesi sürecini uzatmakta olan bir etken olacaktır. Bu tip durumların ihtimalinin olduğunun bilinmesinden ötürü boşanma davası açmadan önce belirli bir birikimle başlangıç yapmak tavsiye edilmektedir.

Eşlerden hangisinin evi terk edeceği gibi konular da boşanma evresinde önemli bir konu olmalıdır. Boşanma davasının açılması halinde çiftlerin halen daha beraber yaşaması ciddi sıkıntıları beraberinde getirebilmektedir.

Yargıtay kararı gereğince boşanma davası açılmasına rağmen çiftlerin uzun süre boyunca beraber yaşamaları birbirlerini affetmiş olarak sayılmalarına neden olabilecektir. Bundan dolayı yeni bir eve çıkılması gibi durumların mutlaka ele alınması gerekmektedir.

Eşlerin boşanma süreci içerisinde bilgili olmaları ve araştırma yapmaları da gerekmektedir. Her iki taraf için dava sürecinin sağlıklı geçmesi bu konuda oldukça önemli bir husus olmalıdır. İşçi avukatı Bursa kapsamında da bu tip bilgileri elde edebilmek mümkün olacaktır.

Aynı zamanda da tüm bu seçeneklerin yanı sıra boşanma davalarının zorlu geçebilme ihtimaline bağlı olarak her bir bireyin psikolojik destek almaları gerektiği de önemlidir. Sağlıklı karar verebilmek ve bu tip konularda daha da kararlı olabilmek için bu yönde hareket edilmelidir.

Boşanma Davalarında Hakim Hangi Hususlara Dikkat Etmelidir?

Boşanma davaları içerisinde haklı olunmasına rağmen dava sonuçları istendiği gibi gelişmeye bağlanabilir. Bunun temel nedeni de hakimlerin tamamen ispatlara dayalı olarak harekete geçmesi ve onu ikna etme zorunluluğunun bulunmasıdır.

Aile içerisinde olumsuz olayların yaşanmasına bağlı olarak dava sonucunda kararlar ortaya çıkamayabiliyor. Genel ispatlarda sıkıntı

yaşandığından dolayı boşanma davaları süreçlerinde de ispat gerektiren konular arasında görülemiyor. Yaşanan olayların ispatlanması halinde bu süreç daha da kolay bir biçimde tamamlanabiliyor.