Dizüstü Bilgisayarınızın Batarya Ömrünü Uzatın.

tarafından
133
Dizüstü Bilgisayarınızın Batarya Ömrünü Uzatın.

Masaüstü bilgisayarların yerini dizüstü bilgisayarların almasıyla beraber batarya kullanımı da sorun halinde geldi. Yolculuk sırasında ve şarj imkanının olmadığı diğer durumlarda bilgisayarınızın bataryasını da verimli kullanmanız gerekir.

Bilgisayarınızda yapacağınız küçük ayarlar ve uygulayacağınız basit adımlarla hem pil ömrünü uzatabilir hem de dolu bir bataryadan maksimum performans elde edebilirsiniz. Şimdi sizlere bunlardan bahsedeyim.

 En önemlisi bataryanızı takılı haldeyken uzun süre prize takılı halde kullanmayın. Li-ion  bataryalarda tam şarj olduktan sonra otomatik olarak bilgisayarınızın bataryayla bağlantısı kesilir. Ancak herhangi bir kablo temassızlığı durumu olduğunda ya da kısa süreli elektrik kesintisinde tam deşarj olamayan bataryanız tekrar dolma aşamasına geçecektir. Bu da pil ömrünüzü kısaltır.

 Yeni bir bataryanız varsa ya da bilgisayarınızı yeni almışsanız tam şarj etmeden elektrikle bağlantısını kesmeyin.

  Uzun süre bataryanızı kullanmadan bırakmayın. En az iki haftada bir sadece bataryayla bilgisayarınızı kullanın. İşleyen demir paslanmaz misali kullanılmayan bataryadan tam performans elde edemezsiniz.

 Bilgisayarınızı kapatmadan bataryasını çıkartmayın.

 Bataryanızı oda sıcaklığında muhafaza edin. Çok ısınan batarya çabuk deşarj olacaktır.

  Bilgisayarınızın ekran parlaklığını görebileceğiniz derecede ayarlayın. Bu şekilde enerji tasarrufu yapmış olacaksınız. Bilgisayarınızın bekleme süresini uzun tutmayın. Boşta iken yine enerji harcayacaktır.

 Kullanmadığınız CD-DVD ve diğer harici depolama aygıtlarını çıkartın. Ayrıca internete bağlanmadığınız durumlarda kablosuz bağlantınızı devre dışı bırakın. Aksi halde sürekli ağ arayacaktır. Bunun yanında bluetooth bağlantınızı da sadece kullanacakken açabilirsiniz. (aç/kapa tuşu ya da kolay aç/kapa imkanı varsa)

 Bilgisayarınızın bataryasını aynı marka ve modellerin haricinde diğer  bilgisayarda kullanmayın. Aksi halde bir uyumsuzluk olabilir ve bataryanızda hasar oluşabilir.