En Çok Kullanılan SEO Araçları ve Özellikleri

tarafından
436
En Çok Kullanılan SEO Araçları ve Özellikleri

Dünyanın gözdesi olan SEO mesleği, her meslek dalının olduğu gibi SEO mesleğini yapan kişilerinde kullanması gereken araçlar bulunmakta. Göze çarpan ve en çok kullanılmasına gerek duyulan araçları yaptığımız araştırma sonucu size sunuyoruz. SEO’cular tarafından en çok tercih edilen araçlar:

SEMrush

Bu araç sitenizin ne kadar sağlıklı olup olmadığı test etmekle kalmayıp, Google tarafından sıralamalarda kaç anahtar kelime olduğunu görmeniz sağlamaktadır. Her site sahibinin başlıca önem verdiği konu organik trafik almaktır ve SEMrush sayesinde bu trafiği kontrol etmenize olanak sağlamakta.

Vazgeçilmez Google Analytics

Web siteleri açılır açılmaz ilk kayıt yapılan ve dünya genelinde en çok araçlardan biridir. Günlük ziyaretçi sayınızı, anlık hatta aylık olarak da takip edebileceğiniz bir araçtır. Anahtar kelime aramaları gibi birçok istatiksel sonuçları grafiklerde görmenize olanak sağlamakta.

BuzzSumo

Özellikle blog siteleri için sosyal medya paylaşımları çok önemlidir. BuzzSumo aracı sayesinde sosyal medya sitelerinde ne kadar paylaşıldığını ve etkileşimleri takip etmenize olanak sağlamakta. Site içerisinde bulunan “Backlink” sekmesine tıklayıp, sosyal medyadaki en popüler paylaşımınızı görme imkânı sağlamakta.

Google Search Console

Neredeyse sitenizi orada yönetmenizi ve bir site üzerinde SEO çalışması yapılıyor ise detaylı olarak sonuçlara elde edebilirsiniz. Google botların sitelerde şu anda en çok önem verdiği mobil uyumluluk testi ve Google Search Console ile sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını takip etme veya sitenizde ki hatalı linklerinizi göstermeye yarar.

Searchmetrics

Öncelikle belirtmek isterim ki ücretli bir SEO aracıdır ancak ücretine kanmayıp bu araçtan faydalanan kişiler çok yararını görmüştür. Site içerisinde analiz yapma ve çok kapsamlı olması nedeni ile tercih edilenlerin arasında üste yer almakta.