Verileri Basit Bir Şekilde Saklama Yöntemleri

tarafından
262
Verileri Basit Bir Şekilde Saklama Yöntemleri

Herkes verilerini en sağlam şekilde korumak ister ancak bazı insanlar birçok hatalarla verilerini saklama konusunda pek de başarılı sayılmazlar. Her insanın fotoğraf bile onun için
çok güvenli bir verisidir. Her günde yeni bilgiler edinen bir çağdayız ve bunların hepsini bizde saklı şekilde dursun istiyoruz. Mesela size gıcık olan bir insanın fotoğraflarınızın
sosyal alemde paylaşması gibi olaylar başınıza gelebilmekte ve de bu iş hiçte kolay bir durum değil. Gelelim sizleri basit yollarla verilerinizi koruma yöntemlerini.

Her Cihazı Güvenilir Sanmayın!

Mesela USB Disk dediğimiz veri taşıma sistemini herkes kullanmakta ve bir çoğumuzda onun çok güvenilir olacağı konusunda ama yanılıyoruz. Çünkü ilk olarak USB Diskler pekte sağlam bir
cihaz değildir anında bozulma gibi ya da kaybolma riski yüksektir. Telefon veya fotoğraf makinelerinde bilgilerinizi tutmayınız onları bilgisayar ortamına aktarmanız sizin için daha çok yararı olabilir.

Akıllı Telefonlarınızı Nasıl Koruyorsunuz?

Akıllı telefon dediğimiz artık bizim için bir hayat oldu diyebiliriz. Bunu sadece koruma yöntemimiz giriş ekranına şifre koymak ama artık onu kırmakta basit bir hale geldi. Unutmayın ki insan oğlunun bilişim dünyasında pekte ileri derecede değil ve her şifrelenmiş sistem hemen kırılabilir. Telefonu internet üzerinden kilitleme, içindeki verileri silme gibi pek çok fonksiyona sahip uzaktan erişime izin veren anti virüslerden bir tane mutlaka edinin. Kurduğunuz programların ulaşmak istediği verileri dikkatle inceleyin ve gerekirse o programı kullanmayın ve uygulama olarak da dosya şifreleme sistemleri kullanmanızda yararı olacak.

En Çabuk Veri Kaybı Bilgisayar Ortamında Olur!

Veri gizliliği ihlali her yerde yapılmaktadır ve bu tip veri gizliliği çalınma olasılığı bilgisayar ortamında çok yapılmaktadır. Bunun önlemi için en iyi veri koruma virüs programlarını kullanmalısınız. Gizliliğe ve güvenliğe özel önem veren “Tails” tarzı bir işletim sistemi de kullanabilirsiniz.

Bulut Teknolojisine Dikkat Edin!

Bulut depolama yaygınlaştığı kadar da hataları göz önünde bulundurmalıyız. Yakın zamanlarda icloud Apple şirketinin patlatılarak birçok insanın resimleri internet alemine yayıldı ve suçu insanlara “şifrelemeniz kötü” diye açıklama yapıldı. Kendi hatasını pekte üstlenmedi. Şifrelerinizi oldukça güçlü kombinasyonlarla oluşturun ve çevrimiçi ortamlarda şifre  kaydetme seçenekleriniz göz ardı edin.