Fotoğraf Makinası Lens Özellikleri ve İnceleme

tarafından
176
Fotoğraf Makinası Lens Özellikleri ve İnceleme

Nikon 50mm f/1.8D AF, Nikon 24mm f/1.4 AF-S G ve Nikon 35mm f/1.8 DX şimdilik nikon markasının en çok tercih edilen lensleri arasında yer alıyor. Bu lensler fiyat olarak normal lenslere göre çok daha pahalı ancak zoom ve odaklanma konusunda da kalitesi tartışılmaz. Lensler sayesinde farklı özellikleri de en uygun alanlarda kullanabiliyor ve yardım alabiliyorsunuz. Odaklanma konusunda sorun çıkaran makineler için ek takviyelerle lensler dahil edilebilir ve çok daha geniş bir görüş açısı sağlanabilir. Aktif lensler için markaların sitelerinden hizmet ve bilgi alabilirsiniz. Lens detayları ve kusursuz özellikler görseller ile birlikte en iyi şekilde siz değerli fotoğrafçılara ücretsiz olarak sunuluyor.

Bir fotoğrafı elde etmek için fotoğraf makinesinin gövdesinden sonraki başlıca en önemli aparattır, makinelerin ön tarafında takılı bulunan ve merceği de içerisine alan, objektif olarakda adlandırılan aparatlardır. Tam anlamıyla lens adında üretilen bu parçalar, dilimizde yaygın bir şekilde objektif ismiyle de kullanılıyor.
Objektifler, vizörde görünen görüntüyü filme ya da dijital fotoğraf makinesi kullanıyorsanız cmos sensöre işleyen mekaniğin ön tarafında bulunur ve görüntüyü sanal olarak film kağıdının/sensörün üzerinde oluşturulmasını sağlar.

Nikon 50mm f/1.8D AF Modelini kısa incelersek Nikon 50mm f/1.8 D, Nikon’un en çok satın alınan ilk 10 lensininden biridir. Portre çekimlerinde harika sonuçlar üretir. F/1.8 oranı sayesinde yetersiz ışık koşullarında kaliteli kareler elde edebilirsiniz. Lens hızı kusursuzdur. Zoom özelliği malesef yoktur ve Prime bir lenstir.  Fiyat/performans oranında  kesinlikle tavsiye ederiz. İkinci elde 200 TL’ye kadar satın alınabilir.

50mm

 

Nikon 24mm f/1.4 AF-S G Modelini kısaca incelersek Nikon 24mm f/1.4 G profesyonel portre ve manzara fotoğrafçılığı için tasarlanmış olup kaliteli olarak fotoğraf çekme imkanı sunar, FX format dijital SLR  için çığır açan sınıfının lideri optik tasarıma sahiptir. Nikon 24mm f/1.4 G minimum distorsiyon ve özellikle geniş diyafram ayarlarında kenar köşelerde harika netlik ve geliştirilmiş görüntü kalitesi sağlayan benzersiz bir optik tasarıma sahiptir. Nikon 24mm f/1.4 G’de özel yansıma önleyici Nano Crystalmont, ED cam ve asferik lens elemanları bir araya getirilmiştir. Bu hızlı, f/1.4 lens, aşırı ışık toplama yeteneği ile doğal bir geniş açı yakalar olağanüstü bir performans sunar. Nikon 24mm f/1.4 G toz ve hava sızdırmaz olarak tasarlanmış, çok sağlam kullanıcıya güven veren bir yapıdadır. Kauçuk odak halkası güzel ve sorunsuz çalışır. Nikon 24mm f/1.4 G‘nin uzunluğu ne olursa olsun, odak ayarı sabit kalır ve ön elemanı dönmez. Çok yakını odaklar (0.25m) ve hızlı ve sessiz oto fokus yapar. Kısacası bu lense verilen her kuruşun hakkını fazlasıyla alırsınız. Nikon 24mm f/1.4 G sizi kesinlikle üzmeyecektir.

001-9 kopya

 

Nikon 35mm f/1.8 G, DX gövdeli bir Nikon’unuz varsa, Nikon 50mm f/1.8 D yerine tercih edilebilir bir lenstir. Lensin bayonet kısmı metal olup, ufak ve hafif olduğundan taşıması, DSLR üzerinde kullanması çok rahat bir lenstir. Nikon 35mm f/1.8 G ile portre çekimlerinde harika sonuçlar elde edersiniz. Düşük ışık koşullarında performansı çok başarılıdır. FX uyumlu bir body kullanıyorsanız Nikon 35mm f/1.8 G‘ yi,  Nikon 35mm f/2.0 AF-D yerine tercih edebilirsiniz.

nikon35mm-300x231

 

Lens Özellikleri Turknikon.com’dan alıntıdır.