Geçmişten Günümüze Tesettür Modası

tarafından
238
Geçmişten Günümüze Tesettür Modası

Tesettürlü bayanlarda ferace kullanımı oldukça fazladır. Ferace modelleri daha önceki yıllarda birbirinden ayrılmayan neredeyse tek tip denilecek kadar az çeşidi bulunan ve her renkten bulunmadan sadece siyah rengin kullanıldığı şekillerdeydi. Fakat şimdilerde feraceler hem farklı renklerde yapılmaya başlandı hem de bir çok model işlemesi feracelerde artık denenmeye başlandı. Feracelerde en fazla görülen modeller fermuar kullanımı, taş kullanımı, boncuk kullanımı ve pul kullanımı olarak görülüyor. renk seçimi de artık sadece siyah değil her renkten ferace yapılabiliyor. En fazla kullanılmakta olan ferace renkleri günümüzde başta siyah olmak üzere bayanlar tarafından koyu gri, kahverengi, koyu mavi ve mor tonları tercih edilerek tesettürlü bayanlar tarafından kullanılıyor. Bu feraceler bazen o kadar alımlı ve şık bir şekilde tasarımı yapılıyor ki neredeyse tesettür abiye kıyafet şeklinde bazı bayanlar tarafından kullanılabiliyor.

Bir çok kadın ferace seçiminde bedenine göre bir seçim yapsa da çoğu kadın için bedeninden iki beden veya bir beden daha büyük feracelerin seçimi bayanların daha rahat edebilmesi için daha uygun bulunuyor. Günümüzde eskiye nazaran artık tesettür çok fazla çeşitlenmiş durumda. Bir çok bayan tesettürü pantolontunik şeklinde veya etek ve tunik şeklinde değerlendirebiliyor. Her tarz örtüde başörtüsü kullanılması da tesettürün gereçlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Tesettür artık çok göreceli olarak genç kızlar tarafından ve genç bayanlar tarafından tercih edilen bir kıyafet türü ve bu kıyafet türünü bayanlar istedikleri şekilde değerlendirebiliyor.

Başörtüsü Modelleri

Başörtüsü çok eskiden beri bayanların kare biçiminde örtü kullandıkları ve bu modeldeki başörtülerin biraz zor bağlanabilmesi sebebi ile artık şal başörtü kullanımını bayanlar daha kolay bulmuştur. Bayanların çoğunun şal başörtü kullanması da başörtü imalatçılarını artık şal başörtü üretmeye itmiş ve başörtüleri daha güzel bağlayabilmeleri için her tür kumaş şal başörtüler üzerinde denenmiştir. Diğer çeşit başörtülere göre şal başörtülerin kayma yapmaması ve rahat bir şekilde bağlanmasının yanı sıra bir de her zaman ütülenmeye gerek duymadıkları şekilde üretilmektedir. Bu sebepten dolayı şal başörtüsü bağlayan bayanlar ütü yönünden ve başörtünün kayarak bağlanmama yönünden rahat etmişler ve her zaman şal başörtü kullanımına eğilim göstermeye başlamışlardır.

Şal başörtü seçimi yapıldıktan sonra şal başörtüye uygun olan desenlerin seçilmesi de önemlidir. Bazı bayanlar için en şık örtülerin şal başörtüler olduğu düşünülse de çoğu bayan halen kare başörtülerden vazgeçmemişlerdir. Şık bir kıyafete sahip olmak isteyenler bu yılın tesettür modasında bulunan mor renkleri kullanabilir. Mor renk her zaman bolluk ve bereket getirdiğine inanılan ve bayanların her tonunu tercih ettiği hatta ev eşyalarında bile tercihen mor rengin bayanlar tarafından kullanıldığı görülmektedir. Tesettür modası geçtiğimiz yıllarda bir çok tesettürlü bayanın şık görünebilmesi için çaba sarf ederken bazı bayanlar mor rengi çok beğenerek üç yıldan bu yana en çok kıyafetlerini bu renklerde seçmeye başlamışlardır.

Günümüzde tercihen bol pardösüler, bol etekler ve bol pantolonların tercih edilmemesinin sebebi bir çok kadının çalışma alanlarında olup veya otobüs gibi toplu taşıma araçlarına binip inerken zarar görmemek için kıyafetlerini biraz daha dar ve biraz daha kısa tutarak rahat hareket etmeyi sağlamayı amaçlamaktadırlar. Buna da tesettür modası bir el atmış ve uzun tunik pardösüleri ve feraceleri tasarlayarak bayanların daha rahat giyinmelerini sağlamıştır. Başörtüsü seçimi her zaman kişinin kendi keyfine göre seçim yapılarak bu ferace ve pardösülerin üzerine seçim yapılır çanta ve ayakkabılar başörtüye uyum sağlamalıdır.