Masal Okuma

tarafından
124
Masal Okuma

Çocuklara Masal Okuma

Tarihin çok eski dönemlerinden bu yana insanla iç içe olan masal, sözlü edebiyatın da en önemli ürünleri arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda masalların kimler tarafından ortaya çıkarıldığı da bilinmez ve bu hâliyle bir anonimlik özelliği barındırırlar. Bilhassa çocukların ilgilendiği ve sevdiği masal türü, günümüzün yorgun yaşantısı içerisinde güzel ve sakin bir yaşantıya hasret olarak da yorumlanabilmektedir. Dolayısıyla masal okuması yapmanın önemi tekrar gün yüzüne çıkmıştır.

Masal Okuma Faydaları

Özellikle çocukların hayal dünyalarını genişletmeleri için son derece yararlı olan masal okuma seansları, bunun yanında kitap okuma alışkanlığını da sevdirmektedir. Ayrıca uzmanlar, masal okumanın çocuklar için başkaca faydalarının bulunduğunu da ifade etmektedirler. Bu nispetle masal okuma;
Çocukların yaratıcılıklarını geliştirmekle birlikte onları resim yapmaya yöneltir.
Çocuklar, masallar sayesinde daha yaratıcı düşünmeye başlar. Soru sorma kabiliyetleri gelişen çocuklar, toplum içerisinde daha faal olurlar.

Kitap okuma sevgisi gelişir, dolaylı olarak da kitaplardan daha çok bilgiler edinirler.
Kelime dağarcığı genişler.

Bilhassa küçük yaştaki çocuklar, mevsimler, hayvanlar, sayılar ve alfabe gibi temel kavramları masallar sayesinde kolayca öğrenirler.

Merak duygusunun gelişmesini sağlar.

Masal Okuma Teknikleri

Masal konusunda sınırsız olabilen çocuklara karşı ebeveynler son derece sabırlı olmalı ve bu doğrultuda onlara ellerinden geldiği kadar daha çok masal okuması yapmalıdırlar. Zira çocuklar, masal okuma konusunda bir resimden dahi farklı bilgiler öğrenebilir ve hoşuna giden bu durum karşısında sizden masalı tekrar tekrar okumanızı talep edebilir.

Masal okuma noktasında tavsiye edebileceğimiz en güzide nokta ise; çocukların hangi alışkanlıkları ya da davranışları öğrenmesini istiyorsanız, ona uygun içerikleri barındıran masalları okumanızdır. Böylece çocuk, masal ile ilgili olarak merak duygusunu geliştirecek ve bu merak duygusu ile birlikte yeni alışkanlıklar kazanmaya başlayacaktır.

Temel anlamda masallar, salt çocukları ilgilendiren bir anlatı türü gibi görünse de esas olarak yetişkinler için bile birçok fayda barındırmaktadır. Her yaşta ihtiyaç duyduğumuz hayal kurmanın masal okuma ile bağdaştırılması da, bu görüşü kanıtlayacak mesnetler arasında yer almaktadır. Hülâsa; her yaşta masal okuması yapılmalı, hayal gücü çalıştırılmalıdır. Türk çocukları için Keloğlan masalları oldukça önemlidir. Türk kültür ve geleneklerini yansıtan nadide eserlerdendir. Masallar aracılığıyla da çocuklarımıza kültürümüzü aktaralım.