Çocuk Masalları ve Hikayeleri

tarafından
169
Çocuk Masalları ve Hikayeleri

Çocuk Masalları ve Hikayeleri Okumanın Önemi

Masallar ve hikayeler, dünden bugüne çocuklarımıza kültür ve değer aktarımında önemli bir  öneme sahiptir. Çocukların psikolojik ve kişisel gelişimlerine olumlu katlılar sağlamaktadır.  Masal okuyarak büyüyen çocuğun zihinsel gelişimi ve hayal gücü diğer akranlarına göre en üst düzeydedir. Masallarda anlatılan olaylardan yola çıkılarak, iyi ile kötü ayrımı, doğru ve yanlış ayrımı daha belirgin olarak kavranabilir. Masal  karakterlerinin şahsında yapılan hatalardan ders çıkarılarak, gündelik yaşamda o hata ve pişmanlıkları yaşamamak için çaba sarf edilir.

Masallar ve hikayelerde anlatılan değerlerden, hangi durumlarda, her zaman kimlerin kazandığını görmesi de onun da bu değerleri daha iyi kavramasını sağlar. Türk masallarında özellikle anlatılan iyi insanların her zaman mutlu olması gerektiği tezini, iyinin galip, kötülüğün ise kaybetmeye mahkum olduğunu öğrenirler.

Özellikle çocuk masallarında ve hikayelerinde herkes cinsiyetine uygun karakterleri model alırlar. Örneğin, kızlar Pamuk Prenses’i, erkek çocukları ise Keloğlan masalları gibi erkek karakterler ile bütünleşerek hayal dünyasında yeni bir kişilik oluştururlar. Bu karakterlerin masallarda aldığı rol önem arz eder. Nitekim çocuklar bu karakterlerin yaptığı her işi ve söylediği her sözü hafızalarına kaydederler. Gelecek yaşamlarında da bu bilgileri hafızalarından çıkararak, gündelik hayatta kullanırlar. Bu yolla masallar, çocukların gelecekte nasıl bir insan olacağını düşünmenin alt yapısını oluşturur. Henüz 3-5 yaşlarında masallarla tanışan bireylere masalların olağanüstü olduğu anlatılsa da onlar kendi hayal dünyalarında bunları gerçek olarak algılar ve kendilerinin olayların içinde bulurlar.

Çocuklar masalların söylendiği anı baz alarak masalların yaşadıkları anda gerçekleştiği hissine kapılırlar, bu da onlara problem anlarında neleri yapmaları gerektiği, neleri yapmamaları gerektiği yönde yardımcı olur. Dünya klasik masalları listesinde ilk sıralarda olan La fontaine masalları kısa çocuk masallarından oluşuyor. Oldukça özlü bir anlatıma sahip olan bu masallar adeta kısa masal özeti özelliği taşıyor. çocuklarınıza masal okumak için sizleri masal org sitemize bekliyoruz. Sevgiyle kalın.