NFT Nedir?

tarafından
113
NFT Nedir?

Bitcoin, finans sektörünü tamamen değiştirdi. Bu değişim yeni para kazanma metodlarını da geliştirdi. Büyük bir popülerlik kazanan NFT’ler hayatımıza her geçen gün daha da girmeye başladı. Peki nft nedir?

NFT nedir? sorusu bir çok kişi tarafından aranmaktadır. NFT hakkında dolaşan bilgi kirliliği üzerinden anlaşılmazı biraz zordur. NFT dijital olan herhangi bir varlığın Ethereum ağında imzalanmasıdır. NFT tanımı size çok açıklayıcı gelmemiş olabilir. Bunu biraz daha değerlendirelim.

NFT’ler Ethereum ağında şifrelendikleri için özgündürler. Yani her NFT türünün son örneğidir. Mona Lisa tablosunun orjinali dünyada nasıl bir adet bulunuyorsa ürettiğiniz NFT’den de bir adet vardır. Bunu anlamak çok önemlidir. NFT nedir sorusunun cevabı burada yatmaktadır. Oluşturduğunuz her NFT böylelikle çoğaltılamaz ya da klonlanamaz. Aslında temel olarak siz dijital varlığınızı takip edilebilir bir hale getirmiş oluyorsunuz. Gerçek hayattaki sistem burada da işliyor. Biri Mona Lisa tablosunu kopyaladığında elinde sadece değersiz kopya bir tablo olmuş oluyor.

Ürettiğiniz dijital nesnelere patent almış gibi oluyorsunuz. NFT nedir sorusunun cevabının bir nebze oturduğunu düşünüyorum. Bundan sonra sormamız gereken soru ise nft nasıl satılır?

NFT üretimi oldukça kolaydır fakat nft nasıl satılır? bunu bilmeden nft üretmenin bir manası yoktur. NFT nasıl satılır sorusunun cevabı oldukça basittir. NFT satış sitelerinden herhangi birini tercih edip üye olduktan sonra tıpkı sosyal medya hesabınıza fotoğraf yükler gibi NFT nizi yükleyip satışa sunabilirsiniz.

NFT satış sitelerinden hangisini kullanmak daha mantıklıdır? Popüler olan nft satış siteleri arasında en çok tercih edilen Opensea’dir. Opensea de Nft nizi ethereum ya da polygon ağında şifreleyebilir ve kolaylıkla satışa sunabilirsiniz.

Polygon ağında şifrelenmiş NFT’lerin listelenmesi için herhangi bir ücret ödemenize gerek bulunmamaktadır.