Profesyonel Tango Öğrenmek İçin Ne Kadar Zaman Gerekli?

tarafından
69
Profesyonel Tango Öğrenmek İçin Ne Kadar Zaman Gerekli?

Tango, Buenos Aires’te başlayan etkili bir dans ve müzik türü olarak ifade edilmektedir. Dünya genelinde pek çok ülkede tangoya dair kurslar ve farklı eğitimler verilmektedir. Aynı zamanda da tango kursları Ankara nezdinde de genel olarak rağbet gördüğü ifade edilmektedir.

Tango dansı ve müziği ele alındığında dramatik duyguları içerisinde barındırmakta ve keskin hareketleri sergiletmektedir. Buenos Aires, Uruguay ve Arjantin bölgesinde yapılsa da geleneksel olma sınırlarının dışına çıkan bir tür olarak ifade edilmiştir. Dünya genelinde ekonomik krizin ortaya çıkmasıyla beraber eğlence yerini dramaya bırakmış ve tango daha da etkili bir hal almıştır.

Zaman içerisinde filmlerde ve tiyatrolarda da gündeme gelen bir husus olmuştur. Bunun dışında yeni evlenecek olan çiftlerin de tercihleri arasında yer almaktadır. Dans salonları Ankara kapsamında da her zaman ciddiye alınan ve yaygın olarak talep gören bir dans olarak ifade edilmektedir.

Tango Türleri Nelerdir?

Tango, en romantik danslar arasında yer almaktadır. Genel olarak Uruguay, Arjantin ve Buenos Aires içerisinde tercih edilse de farklı biçimleri de bulunmaktadır. En yaygın olarak Arjantin tangosu öğrenilmekte olup, bunun dışında bazı türleri de kendini göstermektedir.

  • Oriental
  • Milonguero
  • Nuevo
  • Canyengue
  • Salon ve Orillero

Günümüzde tango konusunda Fin ve Çin gibi özgü stiller de ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda doğaçlama tango olarak bilinen Bandoneon da yaygın olarak öne çıkmaktadır.

Tango Nasıl Yapılır?

Tango, bale kursları Ankara konusunun aksine doğaçlamaya mahal veren bir dans türü olarak ifade edilmektedir. Bunun için başlangıçta temel adımları öğrendikten sonra rahatlıkla yapılabilen bir konumda bulunmaktadır. Kendine özgü ritminin yanı sıra duruş şekilleri, figürleri ve kadınla erkek arasındaki ilişkiler bu konuda ayrıcalık sağlayabilecek düzeydedir.

Temel eğitimi aldıktan sonra müziğe ve hareketlere bağlı olarak dans edebilmek gibi bir durum açığa çıkacaktır. Bu hususta farklı tarzlara uygun bir biçimde dans edilebilmesi hali gündeme gelebilecektir. 3 farklı tango tarzının olduğu söylenmekte ve buna uygun biçimde hareket edilmektedir.

  • Salon tarzı
  • Milonguero tarzı
  • Show tarzı

Tango Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Tango öğrenme süreci tamamen kursiyerlere bağlı olarak gelişebilir. Önceden dans eğitimi alanların bu süreci daha da kısaltabildiği görülebilmektedir. Ancak temelden tango eğitimi alındığı süre zarfında ilk olarak temel adımlar ve tutuş öğrenme evresi gerçekleşecektir. Bu aşamayı tamamlamak da yaklaşık olarak 1-2 ay aralığında değişebilecektir.

Emek vererek pratik yaptıktan sonraki süre zarfında daha çabuk öğrenmek mümkün olacaktır. İkinci dersten itibaren dans edilmeye başlanacaktır. Sonrasında farklı dans figürleri öğrenilerek ve gerektiğinde doğaçlama yapılarak ne kadar uygun bir dans içerisinde olduğu da her zaman ortaya çıkabilecek bir durum olarak da öne çıkabilecek türdedir.