Psikolojik ve Fizyolojik Sağlık

tarafından
119
Psikolojik ve Fizyolojik Sağlık

Sağlık hayattaki neredeyse en öncelikli konudur. Sağlıklı bir hayat mutlu bir yaşamı getirecektir. İnsanlar sağlıklı kalabilmek için hayatları boyunca dikkat etmekte ve kontrollerini düzenli olarak yapmaktadır. Sağlıklı bir yaşama sahip olabilmek için bazı temel etkenler vardır.

Sağlıklı bir yaşam nasıl sağlanabilir?

Psikolojik Sağlık
Öncelikle sağlıklı bir vücuda sahip olmak için kadın erkek bütün insanların mental olarak sağlıklı olması gerekmektedir. Stres vücutta bir çok tahribe yol açmakta, hastalığa neden olmaktadır. Stressiz bir yaşam insanları mutlu edecek ve yaşam kalitesini yükseltecektir. Stresi azaltmak için yapılması gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak stresin kaynağı bulunmalıdır. Strese sebep olan şeyler giderilmelidir. Eğer bu ortadan kaldırılamıyorsa yapılacak olan şey kendi kendini telkin yöntemi ile stres giderilmeye çalışılmalıdır. Stresi yok edecek uğraşlar edinilmeli, ilgi alanları arttırılmalıdır.

Fizyolojik Sağlık
Fizyolojik olarak sağlıklı olabilmenin en kritik noktası beslenmedir. Dikkat edilmezse sağlık bozulabilir. Beslenme noktasında ilk dikkat edilmesi gereken şey vücudun fazlasından ihtiyaç duyduğu şekilde beslenmektir. Fazla yapılacak gıda alımı insanlarda kilo yapacaktır. Kilo ise insanlarda kalp başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa sebep vermektedir.

Spor
Dengeli yapılan bir spor vücut sağlığı için oldukça faydalıdır. Araştırmalara göre sadece yürüyüş yapmak dahi sağlığı ileri noktalara taşıyabilir. Dengeli olarak aşırıya kaçmadan yapılacak spor sağlık için çok faydalı olacaktır.

Dış Etkenler
Kir, radyasyon gibi etkenler sağlık için önemlidir. Kirli bir ortam, sağlıksız bir hava insanlar için zararlıdır.