WİNAMP 15 YILLIK HİZMET HAYATINA SON VERİYOR

tarafından
115
WİNAMP 15 YILLIK HİZMET HAYATINA SON VERİYOR

Winamp’ın ilk sürümü 1996 yılında geliştiricisi Justin Frankel tarafından çıkarmıştır. Time Warner şirketine bağlı olan AOL tarafından satın alınmıştır. Nullsoft adına tescil edilmiştir ve geliştirilmiştir. Winamp bilgisayar ve Android cihazlarında çoklu ortam oynatıcı olarak tasarlanmıştır.

WİNAMP TARİHİ

Winamp’ın tarihçesi hakkında verdiğimiz bu bilgilerden sonra biraz daha ayrıntıya girelim. Herhalde 90’lı yıllarda bilgisayarı sahibi olup bilgisayarında Winamp olmayan kimse yoktur. Winamp kullanmayanlarında muhtemelen ya ses kartları ya da hoparlörleri yoktur. Winamp yıllar boyu bilgisayarlara işletim sistemi kurulduğunda ilk olarak yüklenen programlar arasında yerini almıştır. Herkes kendi tarzına göre Winamp skin seçerek özelleştirmiştir. Winamp’ta sevilen müziklerden listeler yapılmıştır. Müzik dinlemek denince ilk akla gelen program Winamp olmuştur. Yıllar su gibi aktı ve teknoloji hızla ilerlemeye devam etti. Bununla birlikte insanların ihtiyaçları da hızla değişmeye başladı. Artık günümüzde insanlar müzik indirmeye gerek duymadan yüzlerce siteden müzik dinler oldu. Listelerini buralarda oluşturup istediği kimselerle paylaşmaya bile başladı. Sonrasında akıllı telefonlar girdi devreye. Ipod gibi cihazlarla artık her an internetten müzik dinlenebilir hale geldi. Müzik her an yine online olarak yanınızdaydı artık. Böylelikle Winamp yavaş yavaş unutulmaya artık kullanılmamaya başladı. Winamp artık bu sektördeki piyasa rekabetine dayanamaz hale geldi. Bunun ilk belirtileri kendi web sitesinden geldi. Sitesinin tasarımı bile eskide kaldı. Güncelleme gelmedi. Artık kullanım oranları ve talep iyiden iyiye azalınca da Winamp kepenkleri indirme kararını aldı. Winamp’ın sadık kullanıcılarını bu haber haliyle çok üzdü. Yıllardır gözü kapalı bile kullanılabilen, çok alıştığımız Winamp Aralık ayı ortasında artık kapatılacağını duyurdu.

winamp-banner

WİNAMP’I SON KEZ İNDİRİN

Sizde eğer Winamp’ın sadık bir kullanıcısı iseniz ve halen Winamp kullanıp vazgeçmeyi de düşünmüyorsanız henüz kaldırılmamışken sitesinden son sürümünü indirip arşivinize almanızı öneririz. Unutmayın Aralık ayında yayından kaldırılacak ve artık bilgisayara indirilemeyecek. Siyah, yeşil renkleriyle hayatımıza girip, yıllar boyu müzik zevkimize katkıda bulunan Winamp her ne kadar kapatılsa da kolay kolay unutulmayacak ve hayatımızdaki yerini işletim sistemleri desteklediği sürece devam ettirecek gibi gözüküyor.