Yatırımcılar meta veri tabanındaki sanal arazi için milyonlar ödüyor

tarafından
393
Yatırımcılar meta veri tabanındaki sanal arazi için milyonlar ödüyor

Emlak piyasasının hızla yükseldiği bir sır değil, ancak Covid pandemisi az bilinen başka bir arazi telaşı yaratıyor. Gerçekten de, bazı yatırımcılar arsalar için milyonlar ödüyor – New York veya Beverly Hills’de değil. Aslında, araziler fiziksel olarak burada, Dünya’da mevcut değil.

Bunun yerine, arazi çevrimiçi olarak, teknoloji uzmanlarının metaverse adını verdiği bir dizi sanal dünyada bulunur. Facebook’un sanal gerçekliğe geçeceğini, hatta kurumsal adını Meta Platforms olarak değiştirdiğini duyurmasından bu yana, arsa fiyatları son birkaç ayda %500′e kadar yükseldi.

Toronto merkezli Tokens.com’un CEO’su Andrew Kiguel, “Metaverse, sosyal medyanın bir sonraki yinelemesidir” dedi.

Kiguel, “Bir karnavala gidebilirsin, bir müzik konserine gidebilirsin, bir müzeye gidebilirsin” dedi.

Bu sanal dünyalarda, gerçek insanlar, gerçek zamanlı çok oyunculu bir video oyununa benzer şekilde, avatar adı verilen çizgi film benzeri karakterler olarak etkileşime girer. Bugün, insanlar bu dünyalara normal bir bilgisayar ekranından erişebilir, ancak Meta ve diğer şirketler, insanların Meta’s Oculus gibi sanal gerçeklik gözlükleriyle erişebilecekleri 360 derecelik sürükleyici dünyalar inşa etme konusunda uzun vadeli bir vizyona sahiptir.

Kripto varlık yöneticisi Grayscale tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor , dijital dünyanın yakın gelecekte 1 trilyon dolarlık bir işletmeye dönüşebileceğini tahmin ediyor.

Burada Justin Bieber , Ariana Grande ve DJ Marshmello gibi büyük sanatçılar kendi avatarları gibi performans sergiliyor. Paris Hilton DJ’i bile kendi sanal adasında bir Yılbaşı partisi düzenledi.

Kiguel’in şirketi kısa süre önce Decentraland’daki bir arazi parçasına yaklaşık 2,5 milyon dolar düşürdü – birkaç popüler metaverse dünyasından biri. Kiguel, “Fiyatlar son birkaç ayda %400 ila %500 arttı” dedi.

Bir başka sıcak metaverse dünyası, Janine Yorio’nun sanal emlak geliştirme şirketi Republic Realm’in bir sanal arazi parseli için rekor 4.3 milyon dolar harcadığı Sandbox’tır.

 

Bazıları için dijital dünya, gerçek dünya kadar önemlidir.

Yorio, CNBC’ye şirketinin geçen yıl her biri 15.000 dolara 100 sanal özel ada sattığını söyledi. “Bugün, her biri yaklaşık 300.000 dolara satıyorlar, bu da tesadüfen Amerika’daki ortalama ev fiyatıyla aynı” dedi.

 

Riskli bir yatırım

Miami merkezli emlak komisyoncusu Oren Alexander, CNBC’ye “Dijital dünya, bazıları için gerçek dünya kadar önemli” dedi. “Bu senin ve benim neye inandığımızla ilgili değil, geleceğin ne yapacağıyla ilgili.”

Tıpkı gerçek dünyadaki mülk gibi, Kiguel metaverse’nin üç şey hakkında olduğunu söylüyor: konum, konum, konum.

Kiguel, “Metaveriye ilk girdiğinizde, insanların bir araya geldiği alanlar vardır – bu alanlar kesinlikle herhangi bir etkinliğin olmadığı alanlardan çok daha değerli olacaktır” dedi.

Elbette, yoğun bir şekilde ticareti yapılan bu alanlar, büyük harcama yapanlar tarafından sarsılıyor.

“Tekel masa oyununu düşünün. Boardwalk ve çevresini yeni satın aldık, ”dedi Kiguel. ″İnsanların bir araya geldiği alanlar, reklamcılar ve perakendecilerin o demografiye erişmek için oraya girmenin yollarını bulmaları için çok daha değerlidir.”

Örneğin, Snoop Dogg Sandbox’ta bir arsa üzerine sanal bir konak inşa ediyor ve yakın zamanda birisi komşusu olmak için 450.000 dolar ödedi .

 

[Bu] son ​​derece riskli. Yalnızca kaybetmeye hazır olduğunuz sermayeyi yatırmalısınız.

Yorio, “Bence komşunuzun kim olduğu kesinlikle önemli,” dedi. “Bu neredeyse her şey için biraz doğru, değil mi? Bir kulüp gibi ve benzer ilgi alanlarını paylaşan insanlarla birlikte olmak istiyorsunuz.”

Doğrudan platformdan veya bir geliştirici aracılığıyla sanal arazi satın almak oldukça basittir . Yatırımcılar arazilerini inşa eder ve etkileşimli hale getirir. Yorio, “Onu dekore edebilir, değiştirebilir, yenileyebilirsiniz” diyor. “Bu kod.”

Ancak Yorio, dijital gayrimenkule yatırım yapmanın riskli bir iş olduğu konusunda uyarıyor.

″[Bu] son ​​derece riskli. Yorio, CNBC’ye verdiği demeçte, yalnızca kaybetmeye hazır olduğunuz sermayeye yatırım yapmalısınız. “Son derece spekülatif. Aynı zamanda blockchain tabanlıdır. Ve hepimizin bildiği gibi, kripto oldukça değişkendir. Ama aynı zamanda büyük ölçüde ödüllendirici olabilir. ”

Arizona Eyalet Üniversitesi’nde emlak teorisi ve pratiği profesörü ve direktörü Mark Stapp, aynı fikirde. “Kaybetmeyi umursamadığım parayı bu işe yatırmazdım. Kesinlikle yapmazdım,” diyor Stapp. “Bu şekilde devam ederse, büyük olasılıkla bir balon olacak. Gerçeğe bağlı olmayan bir şey satın alıyorsunuz.”