YUMURTA ÜRETİMİ İÇİN NERDEN BAŞLANMALIDIR ?

tarafından
99
YUMURTA ÜRETİMİ İÇİN NERDEN BAŞLANMALIDIR ?

Yumurta üretip satmak oldukça kazançlı bir iş gibi görünse de kendine göre zorlukları da mevcuttur. Bu konuda bir çok makale ve video ilen insanlara anlatılan bilgiler çok karışık olmakla birlikte çok yanlışlıklar içermektedir. Biz sizin için en düzgün bilgiyi toparlayıp anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle köy yerleşkesinde bir arazinizin olması gerekmektedir. Şehir merkezi ve merkez mahallelerde bu iş kesinlikle olmaz. Sebebi ise il ve ilçe tarım onayı alamazsınız. Tamamen köy yerleşkesi olan yerlerde yapılmalıdır. Tavuk çiftliği kurulumu için arazinizde elektrik ve suyun olması da gerekmektedir. Yapılacak sistemler otomasyon olduğundan buna ihtiyaç vardır.

 

TAVUK ÇİFTLİĞİ KURULUMUNDA DEVLET DESTEĞİ MEVCUT MU ?

Gezen ve Salma tavukçuluk için maalesef devlet desteği yoktur. Yatırımcılar tamamen öz sermayeleri ile kurulumlarını yapmaktadır. Çok yüksek maddi bedel istemeden kurulan bu çiftlikler için en doğru adres Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti firmasıdır. Koçoğlu Tavukçuluk sektörde ki en köklü ve güvenilir firma pozisyonundadır. Anahtar teslim kümes kurulumları konusunda oldukça başarılı ve referansları çok sayıdadır.

 

 

SALMA TAVUKÇULUK İÇİN EN İDEAL TAVUK HANGİSİDİR ?

Yumurta üretimi için en ideal ırk aslında bölgenize göre değişmektedir. Biz sizler için sektörde ki en iyi 3 ırk sıralıyoruz.

Lohman Brown ; Kahverengi yumurtacı tavuk olup, menşei Almanya’dır. Lohman Brown yem tüketimi konusunda 110-130 gram seviyesinde olup kahverengi ve tonlarında yumurta vermektedir. En eski ırklar arasında yer alır ve yüksek kapasiteli ticari yumurtacıların tercihlerinde başta gelmektedir.

Ataks ; Siyah yumurtacı tavuk olan Ataks tavuğu, yerli ve milli ırkımızdır. Yumurta renkleri krem ve tonlarından çıkmaktadır. En büyük özelliği ise direnç seviyelerinin yüksek olması ve hastalıklara karşı gösterdikleri bağışıklık durumudur. Düşük kapasiteli üretimlerde genelde bu ırk tercih edilmektedir.

Tinted ; Bu ırkımızın rengi beyaz olup, yumurta kabuk renkleri açık krem ve tonları seviyesindedir. En belirgin özelliği ise az yem yiyip çok yumurta yapmasıdır. Genelde sıcak iklim tavuğu olmakla birlikte yüksek kapasiteler tercih etmektedir.

 

yumurta

 

EGE BÖLGESİNDE TAVUK NEREDEN VE KİMDEN ALINIR ?

Tavuk işi ciddi bir iş olmakla birlikte merdiven altı üretim çok fazladır. Bu sebepten ötürü tavuk satışı konusunda en doğru adres İzmir’de bulunan Koçoğlu Tavukçuluk firmasıdır. İzmir tavuk satışı konusunda ve aynı zamanda ege bölgesinde ki ciddi üretim kapasitelerinden dolayı tüm Türkiye’ye tavuk satışı ve dağıtımı yapmaktadırlar.