19Samsung Galaxy S IV, Exynos 5 octa İşlemcisiyle Test Raporunda Göründü

tarafından
185
19Samsung Galaxy S IV, Exynos 5 octa İşlemcisiyle Test Raporunda Göründü

sgs4vdv2

CES 2013 etkinliği sonrası Galaxy S IV heyecanı tekrar tırmanmaya başladı. Samsung’un mayıs ayında resmiyete kavuşturacağı amiral gemisi şimdi de AnTuTu Benchmark 2 veritabanında ortaya açıktı.

Kasım ayı sonlarında NenaMark2 raporunda görünen telefon; çift çekirdekli bir işlemci, Mali-400 GPU ve 800 x 480p çözünürlüklü bir ekran ile test edilmişti. Yazılan teknik detaylar elbette böyle olmayacak, hatta söz konusu haberi sunarken Galaxy S III’ün de tanıtılmadan önce de aynı özelliklerle test sonucunda göründüğünü bildirmiştik.
Galaxy S IV, AnTuTu Benchmark 2 testinde ise Güney Koreli üreticinin en yeni işlemcisiyle performans sergiledi. ARM’ın big.LITTLE teknolojisini bünyesinde barındıran Exynos 5 Octa’nın sağlamış olduğu en büyük gelişim pil gücündeki %70 verimliliktir. Dört çekirdekli iki birim halinde çalışan Exynos 5 octa, Cortex-A15 ve A7 mimarisini temel alırken, 28nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteriyor. A7 tabanlı dört çekirdek 1.2GHz frekans hızına ulaşırken, A15 mimari de ise bu hız 1.8GHz’e ulaşıyor.

image7

Galaxy S IV, Exynos 5 octa ile testten 21500 civarında puan elde ederken, bu noktada kıyaslayabileceğimiz ilk telefon Galaxy Note II olacaktır. Note II, 4 çekirdekli Exynos 4412 ile bu testten 17500 dolaylarında bir puan almayı başarmıştı.

Galaxy S IV, cephesinde yaşanan gelişmeleri değerlendirecek olursak bazı teknik detayların netleştiğini söyleyebiliriz. Ekran boyutunda büyüme sağlanacak ve telefon 5-inç boyutunda Full HD çözünürlüklü Super AMOELD ekrana sahip olacak. Ekran paneli zaten CES 2013 etkinliğinde görücüye çıkmıştı. Kesinleşen bir diğer detay ise telefonun kamerası. Galaxy S IV, şirket cephesinde üretim gösteren 13mp çözünürlüklü kameraya sahip olacak.

En çok merak edilen nokta ise telefonda kullanılacak çipset. Telefon, Exynos 5 octa ile test edilmiş olsa da , Cortex-A15 mimarili ve 28nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteren Exynos 5440 ya da 5450’nin kullanılacak olması daha yüksek bir ihtimal.

Galaxy S IV, S III’te olduğu gibi mayıs ayında özel bir etkinlik ile resmiyet kazanacak. Telefon hakkında gelişeler yaşandıkça aktarmaya devam edeceğiz.