Ayanoğlu Mandıra’nın Kahvaltılık Salçasını Denediniz mi?

tarafından
58
Ayanoğlu Mandıra’nın Kahvaltılık Salçasını Denediniz mi?

Yaz aylarından kışa hazırlık yapmak, atalarımızdan bize kadar gelen bir etkinliktir. Bazı sebzeleri ve meyveleri kurutma, bazı sebzelerden ve bakliyatlardan konserve yapma, gerek yemeklik gerekse kahvaltılık salça yapma gibi kışa hazırlık çalışmaları kültürümüzde çok uzun yıllardan beri süregelir.

Yaz mevsiminde yetişmiş olan lezzetli domates ve biberin birleşmesinden üretilen salçalar da bu etkinliğin miraslarındandır. Güzel olan domatesler salça yapımında kullanılmak için ayrılır. Hatta özellikle salçalık domateslerin çıkması beklenir salça yapımına başlamak için.  Ayanoğlu Mandıra da müşterilerine özenli bir şekilde salça imal eder.

Özenle seçilen domateslerin kaynatılması ve güneşte kurutulmasıyla domates salçası, gerekli görülen işlemler tamamlandıktan sonra da biber salçası üretilir.

Ayanoğlu Mandıra’nın Kahvaltılık Salçası Nasıl İmal Ediliyor?

Yemeklik salça ile kahvaltılık salça aynı ürünlerden imal ediliyor, benzer süreçlerden geçiyor olsa da farklılıkları mevcuttur. Sabırla doğranan, kaynatılan ve güneşte kurutularak imal edilen salçalara kahvaltıda tüketilmek için daha farklı bir aroma kazandırılır. Çok koyu kıvamlı olmayan kahvaltılık salçalar, yeterli miktarda biberin eklenmesiyle sofralarımızda kahvaltılık olacak hale getirilir.

Ayanoğlu Kahvaltılık Salça Nasıl Tüketilmelidir?

Kahvaltılık salça kış aylarında domates yemek istemeyen ancak o tattan da vazgeçmeyen kişilerin kahvaltı sofralarını süsleyen bir lezzettir. Hem görselliğiyle hem damakları şenlendiren tadıyla pek çok insanın tercih ettiği bir lezzettir. Bazen çiğ olarak bazense içine özellikle ceviz gibi bir kuruyemişin katılmasıyla insanlar tarafından tüketilir. Bir de Ayanoğlu Mandıra’nın zeytinyağıyla birleşince de kahvaltılarda vazgeçilemeyen bir sos olur.

Kahvaltılarda peynirlerle birlikte ekmeğe sürülerek tüketilmesi klasikleşmiş olan kahvaltılık salçayı bir de varyant sucuk ile yapılan kahvaltılığa sos olarak denemenizi tavsiye ederiz. Kahvaltıda et ürünlerini sevenler için kahvaltılık salça ve zeytinyağıyla pişirilen varyant sucuk ağızları şenlendiren bir tat olarak karşımıza çıkar. Özellikle pazar kahvaltılarında ailelerin sofralarını şenlendirecek cinsten bir lezzettir.

Bu arada Ayanoğlu kahvaltılık salçanın adının kahvaltılık salça olması sizi kısıtlamasın. Ayanoğlu kahvaltılık salçayı denemenizi tavsiye edeceğimiz bir diğer tüketim şekli de ev yapımı erişte ile sos olarak kullanmaktır. Ayanoğlu Mandıra’dan alınan ev eriştesinin yanına gerek cevizle gerekse sade bir şekilde yapılan sos da yine tat olarak kendine hayran bıraktıracaktır. Özellikle ev yapımı erişte yemeğinin üzerinde göz alıcı kırmızlığıyla duran kahvaltılık sos, bu ürünlerden pek haz etmeyen çocukların bile iştahını kabartacak niteliktedir.

Ayanoğlu Kahvaltılık Salçayı Nereden Temin Edebiliriz?

1927’den beri 5 nesildir tecrübe ve güven ile hizmet veren Ayanoğlu Mandıra’nın Bursa’da beş farklı şubesi bulunmaktadır. Bu şubeleri ziyaret ederek Ayanoğlu Mandıra’nın kahvaltılık salça başta olmak üzere diğer salça türlerine ve pek çok lezzete ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ayanoğlu Mandıra’nın çok fazla çeşitle hizmet verdiği internet sitesini de ziyaret ederek bu ürünlere ulaşabilirsiniz. Haydi sepetleri doldurmaya, afiyet olsun.