DurFoam’un Polietilen Köpüklerinin Teknolojisi

tarafından
83
DurFoam’un Polietilen Köpüklerinin Teknolojisi

Polietilen Malzeme Nedir?

Polietilen, termoplastik sınıfında yer alan pratik bir malzemedir. Köpük formunda kullanılan polietilen köpük ambalajlama, yalıtım, titreşim sönümleme özellikleri ile bir bariyer malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu alanda öncü firmalar vardır. Durfoam bu firmalardan biridir.

Durfoam Bu Piyasanın Neresinde Yer Almaktadır?

DurFoam Bursa’da faaliyet gösteren polietilen köpük firması olarak Türkiye’nin modern tesisine sahiptir. Physically Cross Linked Polyethylene Foam, Propilenden ve etilen malzemeden hazırlanan ve polimerlerden üretilen esnek ve yarı esnek, gözenekli, plastik esaslı malzemelerdir.

Çeşitli sektörlerde kullanılan PE Foam yüzde 100 geri dünüşümlü, antibakteriyel, yüksek ısı dayanıklılığı, esnekliği, su geçirmezliği ve yüksek darbe dayanıklılığı sayesinde köpük üretimi ile Durfoam, sahip olduğu teknolojik olanaklar ve üretimini yaptığı niş ürünler sayesinde Türkiye’de pek çok sektörün ithalata bağımlılığını ortadan kaldırmaya devam etmektedir.

Durfoam evrensel bir aktör olma yolunda sağlam adımlar atmaktadır. Bunu gerçekleşen ihracat rakamlarından anlamak mümkündür. Faal olduğu günden bu yana hem üretim hacminde hem de müşteri sayısında sürekli olarak artış gözlemlenmiştir.

Durfoam Polietilen Köpüklerinin Teknolojisi Çeşitleri Nelerdir?

Durfoam tesisinde üretilen ürünler aşağıdakilerdir. Bu ürünler pek çok alanda kullanılmaktadır.

  1. DurProx  ürünü Fiziksel Çapraz Bağlı Polietilen Köpük olarak bilinmektedir.
  2. DurSolex  ürünü Kimyasal Çapraz Bağlı Polietilen Köpük olarak bilinmektedir.
  3. Durcomp  ürünü Kompozit Malzemelerdir.
  4. DurPack  ürünü Düz Bağlı Polietilen Köpük olarak bilinmektedir.

Polietilen Köpüklerinin Teknolojisi Nerelerde Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

Polyethylene Foam diğer metallere göre çok daha hafif olduğundan nakil, taşıma işlemlerinde iş yükünüzü azaltır. Hava şartlarına karşı daha dayanıklıdır ve donma riski oldukça düşüktür.. PE Foam geniş kullanım alanı sayesinde yaşam standartlarını yükseltmekte olup Polietilen mobilya, bilgisayar parçaları, elektronik, spor malzemeleri, bitkiler, dondurulmuş gıdalar, giyim, bowling topları, işaretler, metal ürünler, otomotiv, beyaz eşya, spor, ortopedi, ambalaj, inşaat ve izolasyon, ayakkabı ve terlik, tekstil ve çanta, marin ve yat, havuz ürünleri, ince ambalaj torbaları gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Polietilen ürünler 30 – 250 KG/M3 yoğunluk aralığında, 10-100 Shore A sertlik aralığında, 1.2-100 mm kalınlığında, desenli, renkli, delikli,kendinden yapışkanlı, komposit, antibakteriyel, antistatik özelliklerde üretilebilir.  

Polietilen köpüklerin kullanım alanlarının genişliği pek çok piyasayı etkilemektedir. Pek çok sektörde polyethylne foam malzeme ambalaj malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu alanda en faaliyette bulunan öncü firma Durfoam’dır. Ses, nem ve ısı yalıtım malzemeleri alanında kullanılan polietilen köpükler görsel olarak mükemmel tasarlanmaktadır.

Bu malzemenin dayanıklı olması pek çok alanda kendine kullanım alanı bulmasını sağlamıştır. Hafif ve esnek olması, su geçirmez olması ve üstün koruma özellikleri tercih edilebilirliğini artırmaktadır. En önemli özelliği ise geri dönüşümlü olmasıdır. Durfoam üretim tesislerinde üretilen ürünler ülkede pek çok kurum ve kuruluşun polietilen köpüklerinin teknolojisinde ithalata olan bağımlılığını azaltmıştır.