Bebek Hemşiresi Seçerken Hangi Özellikleri Dikkate Almalısınız?

tarafından
93
Bebek Hemşiresi Seçerken Hangi Özellikleri Dikkate Almalısınız?

Bebek hemşireleri, yeni doğmuş olan bebeklerle yakından ilgilenirler. Bu yüzden anne ve babaların bebek hemşiresi arıyorum biçimindeki istekleri her zaman bulunmaktadır.

Bebeklere dair tedavi ve bakım işlemlerini gerçekten doğru bir biçimde yapan kişiler olarak anılmaktadırlar. Aynı zamanda da bebek bakımı hususunda ebeveynlere gerekli eğitimleri vererek, bu konudaki çalışmaları takip eden kişiler olarak ifade edilmektedir. Ebelik ya da hemşirelik lisans programlarından mezun olanların bu işleri yapabilmeleri mümkün olmaktadır.

Hemşirelik mesleğinin en keyifli yönlerinden bir tanesi de bebek hemşireliği yapmak olarak tabir edilmektedir. Bu mesleği yapan kişilerde mutlaka özveri bulunmalıdır.

Bu yüzden herkesin bebek hemşireliği mesleğini gerçekleştiremeyeceğinin de bilinmesi gerekir. Mesleklerini sevgiyle yapacak olan bebek hemşireleri aynı zamanda da bilgi ve deneyimlerini de bu süreç içerisinde yansıtacaklardır. Bunun dışında da bebeklere karşı koruyucu ve kollayıcı bir tavrı içten gelerek ve merhametli olarak gündemlerinde tutmaları gerektiği de her zaman önemli bir husus olarak değerlendirilmelidir.

Bebek Hemşireleri Neden Özeldir?

Lisans eğitim programlarında hemşirelik bölümünde okuyanların öncelikle sağlık kuruluşları içerisinde staj görmeleri sağlanacaktır. Bu süreç içerisinde deneyim kazanmaları ve sonraki tercihlerini belirlemeleri oldukça önemli olacaktır. İlerleyen yaşlarda gölge öğretmen de olacakları çocuklara karşı en başta tedavi ve bakım odaklı olarak çalışmalarını yürüteceklerdir.

Yeni doğan hemşireliği hususunda sağlık kurumlarında görev almak kadar aynı zamanda da bireysel olarak çalışmak da mümkün hale gelebilmektedir. Ekstra eğitimler alındıktan sonraki süre zarfında bu konularda uzman olmak mümkün olabilecek olan bir durum olarak değerlendirilmektedir. Filipinli bakıcı ile kıyaslandığında daha küçük çocukların sorumluluğunu aldıkları da görülebilmektedir.

Bebek Hemşirelerinin Görevleri Nelerdir?

  • Bebek hemşireleri, doğum sonrasında bebek odasında bebeklerin bakımını gerçekleştireceklerdir.
  • Yeni doğmuş olan bebeklerin vücut ısısının sabit kalmasında çalışma yapacaklardır.
  • Bebeklerin rutin ve doktor kontrolünde istenecek olan tedavilerini uygulamaya koyacaklardır.
  • Anne ile bebek arasındaki bağın kuvvetlenmesi adına destek sağlayacak ve tavsiyelerde bulunacaklardır.
  • Annelere emzirme teknikleri konusunda yardımcı olacaklardır.
  • Yeni doğan bebeklerde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı önlemlerini alacaklardır.
  • Bebeğin fiziksel ya da gelişim sistemine mani olacak sorunu olması halinde aileye destek sağlayacaktır.

Bebek Hemşirelerinin Eğitim Desteği

  • Bebek hemşirelerinin var olan görevleri arasında ilk olarak bebek bakımı yer almaktadır. İkinci olarak da anneye ve diğer aile fertlerine eğitim desteği vereceklerdir.
  • Bebek hemşireleri, bebek sağlığını korumak için aile fertlerine rehberlik edecektir. Anneye anne sütü ve emzirmenin önemi gibi konularda bilgi sağlayacaktır. Aynı zamanda da anne bebek arasındaki ten temasının yanı sıra meme bakımı konusunda eğitimler verecektir. Bebekle ilgili olarak da tarama testleri, aşılar, gelişimi ve büyümesi gibi konularda fayda sağlayacaktır.
  • Emzirme tekniklerini öğreten bebek hemşireleri, bu süreç içerisinde anneye destek olacaktır.