Css Yardımcınız Chrome, Firefox Firebug Eklentisi!

tarafından
325
Css Yardımcınız Chrome, Firefox Firebug Eklentisi!

firebug-appFirebug Çoğu css ile çalışan webmaster’ın kullanmış olduğu bu eklenti hayat kurtarıcı niteliğinde çünkü site üzerinde anında css değişimi yapabilir ve sonuçlarını görebiliyorsunuz tabiki sayfayı yenilediğinizde bu olay başa dönüyor kalıcı bir şey değil anlık olarak değişim yapabiliyor ve önizlemesini alabiliyorsunuz div’lere ayrılmış sayfanızın değiştirmek istediğiniz css bölgesinin sadece css tanımlı olması gerekiyor css bilmeyen bir kişi bile bu işlemi rahatlıkla yapabiliyor.

Aslında firefox tarayıcısında daha stabil çalışan bu eklenti chrome geldiğinde sayfanın footer bölümü için allta sabit duran barı kaldırmanız gerekiyor yani ufaltma tuşuna basarak alt bölümden ayırıp istediğiniz yerde değişimleri yapabilirsiniz. İster iç içe divler olsun isterse html içindeki css tanımlamaları hepsini görebiliyorsunuz biraz illegal olacak ama gizlenmiş css sheetlerini bile görebilirsiniz :)

Sol tarafta Html javascript ve dom yazılımlarının kodları bulunuyor div seçimlerinide bu alandan gerçekleştirebiliriz sağ tarafta ise konsolumuz mevcut buda css yazılımlarını değiştirmek için kullanılıyor ve javascript yazılımlarını test etmek amacı ile çalışırabiliyoruz.

firebug_8

Sadece css değil ; Html, Javascript, jquery, Dom yazılımlarında gerek hata bulma konusunda gerekse düzenlemede üstüne olmayan bir eklenti, Firebug’ın bir ‘lite’ sürümü var. Bu IE, Safari, Opera gibi diğer tarayıcılara da belli ölçüde bir Firebug işlevselliği kazandırıyor. En güzel yanı ise firefoxda düzenlediğiniz bir sayfa chrome’da da o düzenlemeyi tam oturmuş bir şekilde görebiliyorsunuz.

Sadece “Inspect” Tuşuna basarak düzeltmek istediğiniz alanı sayfa içinde seçmeniz yeterlidir.

firebugliteinspector

 

Eklentiyi Chrome Store veya Firefox store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ayrıca sitesinin Adreside şu şekilde : http://getfirebug.com/ bu adresten indiripte kurulumunu gerçekleştrebilirsiniz. Şu sıralar bir program olarak hazırlandığı duyumlarını aldıkki bu haber muhteşem çünkü anında olan değişiklikleri ftp bağlanarak dosyaları tekrar tekrar atma derdinden kurtulmamızı sağlayabilir.

İyi Kullanımlar