Nokia :Sabit Üretici hakimiyetinden dolayı Android’i seçmedik!

tarafından
133
Nokia :Sabit Üretici hakimiyetinden dolayı Android’i seçmedik!

Nokia firmasının hatırladığınız gibi geçen yıl windows ile yaptığı anlaşmada yeni windows 8 telefonlar piyasada yerlerini almıştı. Nokia’nın windowu tercih etmesi bazı kesimlerin eleştiri oklarını üzerine çekmesine neden oldu neden android gibi bir oturmuş sistemi tercih etmemesine anlam veremesekte kendilerine göre birkaç nedenleri var, nokia’nın Android platformunu tercih etmemesi kendi yatırımcılarını bile şaşırtırken bu konu üzerine çokda inandırıcı olmayan açıklamalar yapıldı.

Nokia Windows Phone’nu gelecek vaadeden bir platform olarak görsede androidi seçmemenin nedenini nokia firmasının en tepedeki adamı açıkladı.

NWWP-Demopage-Searay-games-app-highlights-png

Bir söyleşide windows ile ortaklığından bahseden Stephen Elop, Android’i seçmemesinin nedeninin gerek donanım gerekse yazılım hakimiyetinin tek bir koldan yürütüldüğünü söyledi ve bu nedende kendilerini windows’a yönelttiğini belirtti, burdan anladığımız kadarıyla windows’u tek elden yürütme girişimlerinde bulunan nokia firması kabul etmediği Android’in satış felsefesinden yürüyor nokia’nın neden bu halde olduğunu çok net açıklayan bir olay olmuş gerçekten.

Elop şu anda windows phone’yi üçüncü bir ekosistem alternatifi olarak görüyor gerekirse iOs ve Android Platformlarının fiyatlarındaki sürkilasyona etki olabileceği inancında ve kullandıkları sistemi sonuna kadar destekler nitelikte açıklamalar yaptı.

Nokia’nın  Android platformunu neden tercih etmediğini üstü kapalı bir şekilde açıklasada, Geçen yıllarda samsungun düşüşe geçeceğini söyleyen android platformuna çamur atan Elop anladığımıza göre bu yükselişten baya bir korkmuş durumda, gerek samsung’un Galaxy gerekse Htc One serilerine yüklenen elop bu söylediklerini geri çekecek bir açıklama yapacakmı acaba merak konusu…

Samsung’la rekabete giremeyeceğini anlayan nokia firması windows platformuna sıkı sıkıya sarılmış durumdalar Symbian‘ı kaybettikten sonra batacağını düşündüğüm nokia firması nasıl bir yol çizecek merakla bekliyoruz.