Güneş Enerjisi ile Tarla Sulama Sistemleri Kurulumu

tarafından
65
Güneş Enerjisi ile Tarla Sulama Sistemleri Kurulumu

Her yıl elektrik kullanılarak tarladaki arazilerin sulama işlemlerini gerçekleştirmek yüksek harcamalara sebep olmaktadır. Ancak tarım sulama uygulamalarında güneş enerjisini kullanmak hem yüksek maliyetleri hem de çevreye olan zararı azaltmaktadır. Üreticiler, maliyetleri en aza düşürebilmek adına her geçen gün güneş enerjisini daha fazla tercih etmekte ve kullanmaya başlamaktadır.

Güneş enerjisi ile tarla sulama faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için konstrüksiyon kurulumunun yapılması gerekmektedir. Büyük bir alana kurulacak sistemler ile güneş miktarı her yöne yayılabilir ve böylece tüm bölgenin faydalanması sağlanır. Konstrüksiyon sistemlerinin kurulumundan önce arazi sahası araştırılmalıdır.

Geniş bir alanda kurulacak santraller nedeni ile arazinin iyi bir duruma getirilmesi gerekmektedir. Kurulumu en iyi şekilde yapılan santraller sayesinde tarımda sulama işlemlerinden verimli sonuçlar alabilmek mümkündür. 

Tarla Sulama Sistemleri Nedir?

Yeterli miktarda yağış almayan bölgelerde bitkilerin suya ihtiyacını giderebilmek adına tarımsal sulama araçları kullanılmaktadır. Yağış miktarının yeterli olmadığı bölgelerde tarımsal sulama sistemlerinin kullanılması oldukça önemlidir. Güneş enerjisi sistemleri işe çalışan tarım sulama sistemleri elektrik maliyetlerini devreden çıkarır ve yerine faydalı bir sistemin kurulmasına olanak sağlar.

Son yıllarda tarım sulama faaliyetleri için güneş enerjili sistemler tercih edilmektedir. Bu sistemler, suyu ana kaynaktan arazinin birçok bölgesine en doğru şekillerde yönlendirir. Sulama uygulamaları kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptir. Bundan dolayı sulama sistemlerinin kurulumundan önce toprağın yapısı, arazinin alanı ve büyüklüğü gibi detaylar kontrol edilmelidir.

En iyi şekilde kurulan sulama sistemleri ile birlikte toprak verimlilik kazanmaktadır. Sulamanın uygulanacağı bölgelere göre farklı sulama teknikleri uygulanabilir. Bunlar düşük basınçlı ve yüksek basınçlı sulama yöntemleridir. Bu yöntemler kullanılarak arazide yetişen bitkilerden en iyi verimin alınması amaçlanmaktadır.  

Solar Tarla Sulama Sistemleri

Güneş paneli aracılığı ile depolanan güneş enerjisi sistemleri son zamanlarda kurak bölgelerde oldukça fazla tercih edilmektedir. Tarımsal arazilerin su ihtiyaçları güneş panelleri ile giderilerek her ay düzenli olarak ödenen yüksek harcamalardan da kurtulabilmek mümkündür. Yenilenebilir enerji kaynaklarından birisi olan güneş, kurulan düzenekler sayesinde UV ışınlarını bir yerde depolar.

Elektrik kullanımını ortadan kaldıran bu sistemler sayesinde son derece verimli bir kullanım elde etmek mümkün olmaktadır. Solar sistemlerinin kurulumları ise tarlada bulunan pompaların günlük su miktarı kapasitesine göre ayarlanmaktadır. Solar sistemlerin kurulma aşamaları esnasında arazinin yapısı ve kullanım alanı kontrol edilmelidir. Bölgede panel kurulumları belirli açılarda olmalı ve panellerin gölge almamasına özen gösterilmelidir.

Panel kurulum aşamalarından sonra ise güneş paneli sistemleri ayarlanır. Bu panellerin kullanım ömrü oldukça uzundur ancak uygun saplama ve monte işlemleri gerçekleştirilmelidir. Güneş panellerine yakın olan bir alana pompa yerleştirilir ve böylece sistem tamamlanmış olur. Sulama sistemlerin maliyetleri azdır ve her yıl yüksek harcamalar yapmadan bu sistemleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.