INTEL HASWELL GT3 VE GT3E ADLARI IRIS VE IRIS PRO

tarafından
308
INTEL HASWELL GT3 VE GT3E ADLARI IRIS VE IRIS PRO

Intel’in dördüncü nesil Core işlemcilerle birlikte 22nm üretime devam edeceği ama bütünleşik görüntü devresini iyileştirip güç tüketimini azaltma çabaları biliniyordu. Gelecek nesil yeni bütünleşik Intel görüntü devreleri şimdiye kadar GT3 ve GT3e olarak biliniyordu.Intel cephesinden son gelen duyuruda bu işlemcilerdeki görüntü devreleri ticari olarak Intel Iris ve Intel Iris Pro olarak adlandırılacak.

intel-iris-iris-pro

Intel Haswell GT3 ve GT3e Adları Iris ve Iris Pro

GT3 standart görüntü devresi olacak ve üst versiyon GT3e ile işlemci içinde GPU’ya özel 128 MB gömülü eDRAM yer alacak. İddialara göre GT3e yani Iris Pro ile NVIDIA GeForce GT 650M hedef alınıyor. Intel artık sadece CPU performansına önem vermiyor çünkü GPU’nun önemini iyice anladı. AMD’nin Radeon serisi bütünleşik görüntü devreleri uzun süredir kendi sınıfında lider. AMD’nin Radeon ve NVIDIA’nın GeForce serilerine Intel Iris rakip olabilecek mi? Diğer yandan Intel HD Graphics denince önceki nesil GT1, GT2 akla gelecek. Gerçi Intel HD Graphics bitmiyor ve GT3′ü de içine alıyor. Iris ve Iris Pro içeren Intel HD Graphics 5000 serisi aranan özellik olacak.

GT3e ile Iris Pro 5200 geliyor ve TDP değeri 28W oluyor. GT3 ise Iris 5100 içeriyor, bu sayede TDP değeri 15W ile sınırlanıyor. Iris Pro içindeki 128 MB eDRAM ciddi bir fark ama aynı zamanda Iris Pro 5200 GPU hızı da daha yüksek. Intel açıklamasına göre Intel HD Graphics 5000 ile Intel HD Graphics 4000 performansı ikiye katlanıyor. Bunun için baz alınan uygulama 3DMark 11. Düşük güç tüketimli Ultrabook’larda bu performans artışını göremeyeceğiz çünkü TDP sınırlaması var. Iris Pro’yu sadece dört çekirdekli Intel Core Haswell işlemciler sunacak. Bu GPU performansı artışı nedeniyle işlemcilerin toplam TDP değeri bir miktar artabiliyor. QuickSync performansı da artacak. Desteklenen teknolojiler DirectX 11.1, OpenCL 1.2, OpenGL 4.0 ve 4Kx2K.