İnternet Elektronik Alışveriş Siteleri

tarafından
148
İnternet Elektronik Alışveriş Siteleri

İnternet günümüzün her alanına girmiş durumda. Tüm bu internet çılgınlığına katılanlar kadar katılmayanlar da mevcut. Bu internet alışveriş sitelerinin geliştirilebilmesi için öncelikli olanlardan biri ise alışveriş hayatını internet ortamına taşımayan ve internet ortamını alışveriş için kullanmayan bireylerin araştırılması ve nedenlerinin bulunmasıdır.

İnternet Alışverişinin Türkiye’de Gelişimi

Günümüz koşullarında bilişimde görülen hızlı gelişmeler önce evlerimizde ve ofislerimizde bulunan bilgisayarları hayatımıza getirmiştir. Ardından gelişen akıllı telefon gibi elektronik aletler hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bilgisayar ve akıllı telefonların internet teknolojisi ile birlikte kullanılması alışveriş sektöründe büyük değişimlere neden olmuştur.

Nedir Bu Değişimler?

İnternet hayatımıza girmeden önce ya da bu denli aktif kullanılmadığı dönemlerde alışveriş, yalnızca bulunduğumuz muhit ve çevresinden ibaretti. Daha sonraları gelişen teknoloji ve bilişim ile alışveriş sanal bir dünyaya dahil olmuş oldu. Bu sayede coğrafi sınırlamalar ve mesafeler ortadan kalkmış oldu. Bu sayede hem tüketici aradığına kolaylıkla ulaşabilmekte hem de üretici daha az maliyetle doğru ürünün pazarlamasını yapabilmektedir.

Artık insanlar cep telefonlarından kıyafetlerine, pazar alışverişlerinden kırtasiye ürünlerine kadar internet alışveriş sitelerini kullanarak bu işlemlerini kolaylıkla halledebilmekte. Buna zemin hazırlayan en önemli unsur ise o sanal internet sitesine duymuş olduğu güvendir. İnternet sayfasının yapısı, tasarımı, kullanmış olduğu renkler de dahil olmak üzere bu güven konusunda öncelikli birçok etken mevcuttur. Ancak müşterilerin asıl ilgilendiği ve kafalarını kurcalayan konulardan bazıları da görmeden aldığı ürünün değişim ve iadesinin olup olmadığı, kargodan çıkan ürünün internet sitesinde görmüş olduğu ürünle aynı olup olmadığıdır.

Güven Neden Önemli?

İnternet ortamı işlerimizi kolaylaştırdığı gibi, yapılan yanlış ve hatalı bir işlem de gerçek hayatımıza yansıyarak bizleri etkilemektedir. İnternetten alışverişini yapmama nedenleri arasında ilk sırada güvenli bulmama sebebi yatmaktadır. Tüketici bir internet alışveriş sitesine girdiğinde beynin ilk algıladığı şey renkler ve o internet sitesinin yapısıdır. Güven veren renkler ve doğru tasarım sonrasında ise atılacak en önemli adım hukuki dayanaklar ve müşterinin ne gibi haklarının bulunduğu konularıdır. Dolayısıyla internet gibi pazarlama kanallarından müşteriye ulaşan firmaların, internetten alışveriş yapan müşteriler kadar yapmayan müşterilerin de araştırılarak bu davranışlarına ağırlık vermeleri ileriye yönelik olarak yol gösterici olacaktır.

Kaynak: https://songiris.net/