Kar Çok kuvvetli geliyor aman dikkat !

tarafından
140
Kar Çok kuvvetli geliyor aman dikkat !

İstanbul’da iki gündür devam eden kar yağışı, hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

OKULLAR TATİL

İstanbul Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, kentte sabah saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışının kesintilerle devam ettiği belirtilerek, şunlar kaydedildi: ”Meteorolojik tahminler doğrultusunda şehrimizde görülen zaman zaman etkili kar yağışının halen kesintilerle birlikte devam ettiği ve bu gece görülecek etkili don ve buzlanma sebebiyle 8 Ocak 2013 Salı günü anaokulları ile ilk, orta ve liselerde eğitim ve öğretime 1 gün süreyle ara verilmesi uygun görülmüştür.”

82 SEFER İPTAL EDİLDİ

İstanbul’da kar yağışı nedeniyle hava ulaşımı da aksadı. THY 82 uçak seferini iptal ederken, uçakların buzlanmaya karşı alkol ve su karışımıyla yıkanma işlemleri de seferlerde gecikmelere yol açtı.
Atatürk Havalimanı’nda, pistlerde ve uçak park yerlerindeki kar temizleme işlemlerinin zaman alması yüzünden uçaklar gecikmeli kalkıyor. Pistte temizlik çalışmaları nedeniyle uçaklar sıra bekliyor. Sıraların uzaması nedeniyle yolcular uçak içinde bekletiliyor. THY yolcuların uçak içinde fazla beklememesi için uçaklara yolcu almayı bir süre durdurdu.

Uçakların buzlanmaya karşı alkol ve su karışımıyla yıkanma işlemleri seferlerde gecikmelere yol açtı. Pist başında kalkış için bekleyen uçakların sayısı zaman zaman 25’i buldu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ekiplerinin yetersiz kalması yüzünden havayolu şirketleri kendi uçaklarının bulunduğu park alanlarını kendileri temizlemek zorunda kaldı. DHMİ ekipleri buzlanmaya karşı De-icing işlemi yaparken, uçak şirketleri uçaklarını alkol su karışımından oluşan anti-icing işlemi uygulandı. Kar yağışı nedeniyle Atatürk havalimanında ilginç görüntüler yaşanırken, kar yağışınedeniyle düşen görüş mesafesi ilginç görüntülerin yaşanmasına neden oldu.

DENİZ ULAŞIMINA KAR VE TİPİ ENGELİ

İDO, 07.00 Yenikapı – Bandırma Hızlı Feribot, 07.30 Bandırma – Yenikapı – Bostancı Deniz Otobüsü, 07.30 Bursa-Yenikapı Hızlı Feribot, 07.30 Yenikapı-Bursa Hızlı Feribot, 08.00 Armutlu-Armutlu T.K.-Yenikapı-Bostancı Deniz Otobüsü, 18.30 Bandırma-Yenikapı Hızlı Feribot seferleri iptal etti.

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ TRAFİĞE KAPATILDI

Boğaziçi köprüsü yoğun kar yağışı nedeniyle geçici olarak ulaşıma kapatıldı. Köprü, kar temizleme çalışmaları ardından tekrar trafiğe açıldı. İstanbul’de etkili olan kar yağışı nedeniyle Boğaz Köprüsü çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı. Hızlanan kar yağışının köprü üzerinde donmalara ve kar tutmaşa neden olabileceği ihtilamilini değerlendiren yetkililer temizlik yapılabilmesi için trafiği geçici olarak durdurma kararı aldı. Araçların köprü istikametine gidişine izin verilmezken, trafikte uzun kuyruklar oluştu. Boğaz Köprüsü kar küreme çalışmaları ardından kısa süre içerisinde yeniden trafiğe açıldı.

BEYLİKDÜZÜ’NDE KAYAK KEYFİ

İstanbul’da dünden beri aralıklarla etkili olan kar yağışı Beylikdüzü’nde kayak keyfi yaşattı. Kar kalınlığının yaklaşık 20 santimetreye ulaştığı Beylikdüzü’nde kayak gösterisi düzenlendi.Kayaktaİstanbul şampiyonu olan Beylikdüzü Kayak İhtisas Kulübü sporcuları yağan karı fırsat bilerek kayak takımlarını kaptı, soluğu kent meydanında aldı. Sporcular, yüksek binaların ortasında, D-100 Karayolu’nun üzerindeki Beylikdüzü Meydanı’nda renkli görüntüler oluşturdu. Meydanı bir kayak merkezine çeviren kayakçıların gösterilerine, Beylikdüzü sakinleri büyük ilgi gösterdi. Sporcular kendilerine destek olan Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun’a açtıkları pankart ile teşekkür etti. Başkan Uzun da kayakçıları kutlayarak, ilçenin yazı gibi kışının da çok renkli geçtiğini ifade etti. Rakımı nedeniyle bolca kar olan kentte karda vakit geçirmenin çok eğlenceli olduğunu söyleyen Başkan Uzun, ”Modern yüksek binaların olduğu bir ilçede kayak yapanları görmek, vatandaşlarımız için hayli ilginç olsa gerek” dedi.

METEOROLOJİ UYARDI

Türkiye’nin büyük bir bölümünde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, bugün ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek yağışların, Marmara’nın doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik), Batı Karadeniz kıyıları (Zonguldak, Bartın, İnebolu), Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu (Konya, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Sivas, Yozgat, Kırıkkale, Ankara’nın güney ve doğu kesimleri), Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu (Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Elazığ, Muş, Bingöl, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak), Bolu, Karabük, Düzce ve Siirt çevreleriyle akşam ve gece saatlerinde Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda (Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin) kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde etkili olmasının beklendiği belirtildi.
 

İSTANBUL’DA KAR YAĞIŞI NE KADAR SÜRECEK? 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, ”Meteorolojinin bize verdiği bilgiye göre, kar yağışı Çarşamba gününe kadar devam edecek” dedi.

Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) basın toplantısı düzenleyen Kadir Topbaş, İstanbul’daki kar yağışını takip ettiklerini ve ekiplerinin İstanbul’un her bölgesinde konuşlandığını anlattı.

İstanbullulara çalışmalara yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür eden Topbaş, şöyle devam etti:
”Belediye 24 saat esaslı bir çalışma yürütmektedir. Meteorolojinin bize verdiği bilgiye göre, kar yağışı Çarşamba gününe kadar devam edecek. Meteorolojik olay olduğu için bir noktaya kadar kestirmek mümkün ama arkasının nasıl geleceğini bilemiyoruz. Bundan dolayı tedbirli olmak gerekiyor. İstanbul’da yolların çok açık olduğunu ve yollarda hiçbir şekilde kar olmadığını görebilirsiniz ama gizli buzlanmayla karşı karşıya kalınabilir. Özellikle gecenin geç saatlerinde ve sabaha yakın saatlerde, ısının düşmesi sebebiyle ortaya çıkacak gizli buzlanma nedeniyle geçmişte ciddi trafik kazaları yaşadık. Bundan dolayı sürücüleri, özellikle dikkatli olmaları konusunda uyarıyorum.”

“TEDBİRLERİMİZİ ALDIK” 

Kar yağışı nedeniyle ortaya çıkabilecek olumsuzluklara karşı tedbirlerini aldıklarını ifade eden Topbaş, sokakta kalan ve yerleşmeyi tercih edenleri Sarıyer’deki Metin Oktay Spor Salonu’nda barındırdıklarını dile getirdi.
Başkan Topbaş, özellikle bugün ve yarın yaşlı, engelli ve hamilelerin trafikte dikkatli olmaları veya trafiğe hiç çıkmamalarını rica etti.