Windows 8’den 7’ye Dönüş?

tarafından
241
Windows 8’den 7’ye Dönüş?

Windows 8‘in yeni renkli, dokunmatik tabanlı arayüzüne, fare hareketlerine alışamayan ve hiç alışamayacağını düşünen kullanıcılar, Windows 8’i bırakıp Windows 7’ye (veya Vista’ya) geri dönmek istiyorlar. Windows 8 Pro yüklü yeni bir PC satın aldıysanız böyle bir hakkınız var, ancak bunun için bazı dolambaçlı yollardan geçmeniz gerekiyor.

HP’nin tüketiciye yönelik bilgisayarlarında Windows 8’den Windows 7’ye geçmek için destek alamıyorsunuz. Ancak Windows 8 Pro’lu bir HP aldıysanız, Windows 7’ye geçmeniz mümkün. HP, bu konuda Microsoft’un lisans şartlarını esas alıyor. Microsoft’un şartları ise sadece Windows 8 Pro sürümüne sahip yeni PC’lerin Windows 7’ye geri döndürülmesini destekliyor.

Sadece Windows 8’den geri dönme desteği için Windows 8 Pro yükseltmesini satın almakisterseniz, bu HP, Dell, Toshiba gibi üreticilerde size 35-100 dolar arasında bir ücrete malolabiliyor.

birde şu soru akıllara gelebilir neden geri dönesinizki çokca üzerinde çalışılış argesi yıllar almış bir windows 8 ‘den dönmek neden istenir deneme isteyenler yüklemiş olabilir o ayrı tabiki :)

Windows 8 Pro yüklü bir PC satın aldıysanız, Windows 7 Professional veya Windows Vista Business’e geri dönüş yapabilirsiniz.

Peki ama nasıl yapılır?

Öncelikle tüm kişisel dosyalarınızı harici bir diske yedeklemeniz gerekiyor. Windows 8’e tekrar geçebilmeniz için ona ait bir medyaya da sahip olduğunuzdan emin olun. Şimdi yapmanız gereken, Windows 7 Professional veya Vista Business’ı her zaman olduğu gibi normal yolla yüklemek.

Önemli not: Windows 8’li makinenize Windows 7 veya Vista yükleyebilmek için öncelikle UEFI ayarını kapatmanız gerekebilir. Bunun için Charms çubuğu > Ayarlar > PC ayarlarını değiştir > Genel > Gelişmiş başlangıç > Sorun giderme > Gelişmiş seçenekler > UEFI Firmware ayarları yolunu izleyin ve güvenli önyükleme işlevini devre dışı bırakın.

Yükleme sırasında Windows 7 veya Vista’nıza ait ürünanahtarını kullanın. Windows 8 anahtarına daha sonraihtiyacınız olacak.

Windows 7/Vista’nın çevrimiçi etkinleştirme girişiminiz başarısız olacak, çünkü onu şu an başka bir makinede zaten kullanıyorsunuz veya onu yüklü satın aldığınızdan farklı bir makinede kullanıyorsunuz.

Şimdi Microsoft yardım hattını arayarak bir tüketici temsilcisiyle görüşmeniz gerekiyor. Ona bir Windows 8 Pro anahtarına sahip olduğunuzu ve Windows 7/Vista’ya geri dönmek istediğinizi söyleyin ve tek kullanımlık etkinleştirme kodunu talep edin. Bu kodu Denetim Masası’nda “etkinleştir” kelimesini arayarak bulacağınız “Windows’u etkinleştir” iletişim kutusundan girerek Windows 7/Vista’nızı etkinleştirebilirsiniz.