Odun Bazlı Aktif Karbon Nedir? Hangi Sektörlerde İhtiyaç Duyuluyor?

tarafından
61
Odun Bazlı Aktif Karbon Nedir? Hangi Sektörlerde İhtiyaç Duyuluyor?

Aktif karbon kok kömürü (Kömür Bazlı Aktif Karbon), odun (Odun Bazlı Aktif Karbon), hindistan cevizi kabuğu (Kokonat Bazlı Aktif Karbon) gibi karbonlu malzemelerden,  buhar ya da kimyasal aktivasyon yöntemleri üretilir. Renk ve koku yapan bileşikleri tutması ve yakalaması için, ısı ve rutubet etkisine maruz bırakılan, siyah renkli organik bir maddedir.

Su ve atık sularının kimyasal arıtma uygulamalarında, elma suyu üretiminde patulin adı verilen mikrotoksinlerin gideriminde, su şartlandırmada, bitkisel kaynaklı yağların üretiminde karsiyojenik etkisi olan poliiklik aromatik karbonların giderimi ve renk açma işlemlerinde kullanılır. 

Ayrıca hava filtlerinde ve gaz arıtma sistemlerinde, kondensat yağsızlaştırma, filtrelemede, gaz-hava arıtmada, soğuk depolamada, klor gideriminde, şarap meyve suyu ve diğer içecekleri filtrelemedei yer altı kaynak sularını iyileştirmede, çöp sahası gazlarında civa,sülfürlü bileşikler, amonyaklı bileşikler, merkaptanlar gibi maddelerin giderilmesinde, atık su arıtmada, meyve suyu ve bira, şarap gibi alkollü içeceklerin üretiminde istenmeyen renk koku bileşenlerinin uzaklaştırılmasında, boya kabinlerinde, nişasta ve nişasta türevli ürünlerin üretiminde renk giderimi için kullanılmaktadır.

Kömür Bazlı Aktif Karbon Nedir? Nerelerde İhtiyaç Duyuluyor?

Kömür bazlı Aktif Karbon; demir oksitlerden, iri kumlardan vb. arındırılmak, Aktif Karbonun efektifliğini arttırmak ve sudaki pası önlemek amacıyla yüksek teknolojik hassasiyetle üretilmiştir

Aktif Karbon maden kömürünün seçilen sınıflarından buhar aktivasyonu ile üretilir. Adsorbsiyon ve taşıma gözenekleri arasındaki kusursuz denge su arıtma uygulamaları için optimum performansı sağlar.

Ürün yüksek yoğunlukta adsorbandır ve maksimum hacim etkinliği sağlar.Yüksek sertlik ve mekanik mukavemet ters yıkama sırasında ihmal edilebilir kayıpların olmasını sağlar. Kömür Bazlı Karbonumuz R/O membranından önceki geniş aralıklarda su filtrelerinde kolayca uygulanabilir.

Coconut bazlı aktif karbon ihtiyacı nereden giderilmeli?

Aktif karbon coconut bazlı aktif Karbon, absorbsiyon kapasitesi yüksek fizikokimyasal arıtmada kullanılan bir mineraldir. aktif karbon minerali sularda; renk, tat , koku veren eriyik gazların, çözülmemiş organik ve organik olmayan kirliliklerin sudan uzaklaştırılmasında kullanılır.

aktif karbon kömürümsü ancak çok geniş yüzey alanına(1000-1500M2/Gr) sahip bir malzemedir. Organik kirliliğin olduğu sularda ve klor giderme amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Suyun kirliliğine ve kullanım sıklığına göre 3-12 ay ömrü bulunur. Ömrü dolduğunda arıtmada fayda sağlayamadığından değiştirilmesi gerekir.

İçme suyu arıtma sistemlerinde suyun kokusunun giderimi. Gene İçme suyu arıtma sistemlerinde suyun renk ve tat olarak iyileştirilmesi ve nötrlenmesi. Endüstriyel su arıtma da suda bulunan organik ve inorganik maddelerin , deterjan kalıntıları , suya koku veren organizmaların tutulması için kullanılır.

Etil alkolün çiğ kokusunun alınması ve tadının yumuşatılması amacıyla filtre edilmesinde çok başarılıdır. Cocunut bazlı aktif karbon ihtiyacınızı Lapis Kimya’dan giderebilirsiniz.