Webmaster

Opencart SSL Problemi (css/javascript) Çalışmıyor!

Opencart kullanıcılarının özellikle isimtescilden alınmış ise birçok sorun çıktığını biliyoruz bu büyük sorunlardan sizi kurtarıcam merak etmeyin :), Birkaç arkadaş 250 300 TL gibi rakamlarlar yapabileceklerini söylediler fakat çok ufak bir sorun olduğu için o kadar para vermek istemedim ilk önce eğerki HTTPS ile sitenize girdiğiniz zaman sayfa görüntülenemiyor ise mutlaka hosting sorunudur ve Özellikle DNS gibi yönlendirmelerin hosting sağlayıcısı tarafından muhakkak kontrol edilmesi gerekmektedir.

İkinci problem ise httpsli sayfalarda css ve javascriptin çalışmaması sorunudur bunun üzerine kafayı sıyırmış arkadaşlarım var ama çözücez çözücez :)

Öncelikle Opencart sistemimizin kurulu olduğu olduğu yerdeki Index.php dosyasını açıyoruz. 68.Satırdaki HTTP bölümünü HTTPS olarak düzeltiyoruz.

Screenshot_1

Sonra ana dizindeki Config.php dosyasında // HTTPS  yazısının hemen altındaki url’leri https olarak düzeltiyoruz sonra admin/config.php dosyasındada https altındaki url’leri https olarak düzeltiyoruz.

Not:Config.php ayarları tüm internette yazmaktadır ama biriside çıkıp şöyle olunca şunlar düzeliyor dememiştir ona istinaden bu yazıyı yazdım %100 oranında https ve ssl sorununu çözeceksiniz herhangi farklı bir durum söz konusu ise yorum atarak sorabilirsiniz.

Sağlıcakla

Comments (9)

 1. Öncellikle yardımınız için çok teşekkürler sorunum çözüldü fakat kısmi olarak sorun devam ediyor şöyle ki; admin panelde aynı sorunu yaşıyorum, css js problemleri var ve panel kaymış bir vaziyette. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

  Teşekkürler.

  • Rica Ederim Probleminiz çözüldüyse ne mutlu,

   Admin/config.php içerindeki https ayarlarını yaparsanız sorun çözülecektir. http alanlarını https olarak düzeltin.

   • Kusura bakmayın tekrar rahatsız ediyorum. Tüm sorunlar çözüldü fakat tek bir konuda 2 gün uğraşmamıza rağmen sorunu çözemedik. http:// ile yani siteadı.com.tr olarak giriş yapılınca anasayfa https:// e yönlendirmiyor ve dolayısıyla siteye ilk girişte css js hataları alıyorum bazı iconlar yüklenmiyor. siteye http:// ile yapılan girişi https:// e nasıl yönlendirebilirim? Söylediğiniz tüm ayarları yaptım anasayfa dışında hiçbir yerde problem yok anasayfadan bir ürüne veya başka bir sayfaya tıklanıldığında https:// olarak herşey sağlıklı çalışıyor.

    İlginiz için teşekkürler.

    • Merhabalar oncelikle,

     Siteye direk http ile giris yaparsaniz bu sorunu yasarsiniz normal birseydir ama web master toola ve analiyticste sitenizi https olarak eklemeniz gerekmektedir google https ile indexlendigi icin giriste musterileriniz sorun yasamayacaklardir
     Ama dilersenizde httpyi httpse ceviren kodu asagida veriyorum htaccess dosyasniza ekleyebilirsiniz varsa degistirip uyarlayiniz.

     RewriteEngine On

     RewriteCond %{SERVER_PORT} !=443

     RewriteRule ^ https://www.alanadi.com%{REQUEST_URI} [NS,R,L]

     Sorun olmasi halinde tekrar yaziniz.

 2. ben de öncelikle teşekkür ediyorum. sağolunuz. sizden başka index.php den bahseden görmedim şuana kadar.

  ancak mehmet isimli arkadaşın dediği gibi. admin paneline https ile giriş yaptığımızda css ile alakalı sıkıntı devam ediyor. admin dizinindeki index.phpde de bi değişiklik mi yapılması gerekiyor acaba?

  ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Şimdi admin panelinde ssl kullanmak gerekli değil o yüzden admin panelinin configini değiştirmeyin

 3. Yunus Bey tesekkürler. Benim sitem Opencart v2 ile yapıldı. Chrome ile siteye giriş yaptığımız da sarı ünlem işareti geliyor. Bunu yeşil güvenli şekle çevirmek için ne yapmak gerekir. Teşekkürler

  • Merhabalar, http olarak link veya resim ekli olabilir ctrl+u yapin http:// olarak arayin çıkanları duzeltin

 4. Opencart kategorisini sürekli takip ediyorum incelemeleriniz çok doğru ve yerinde

Comments are closed.