Süper eski bilgisayarları bekleyen son!

tarafından
142
Süper eski bilgisayarları bekleyen son!

1.000’lerce çekirdeğiyle 10’larca teraflop’luk işlem gücü sunan canavarın acı sonu yazımda…

Süper bilgisayarlar eskidiği zaman ne olur? Eski süperbilgisayarların yaşadığı en büyük sorun, işlemci gücünden ziyade elektrik masrafları ve elektrik enerjisinin bulunabilirliği. Bu sorunlar, süper bilgisayarların sonunu bile getirebiliyor.

University of New Mexico’daki Encanto isimli süper bilgisayar da bu duruma maruz kalanlardan. “Cazibenin yeri” diye adlandırılan yatırımdan beklenenler oldukça üst düzeydeymiş. Xeon tabanlı, dört çekirdekli 3.500 Intel işlemciden meydana gelen bir süper bilgisayardan oluşan Encanto projesi, kapasiteyi kiralayarak gelir elde etmeyi planlıyormuş.

2007’de New Mexico eyaleti tarafından 14 milyon dolar fon sağlanan Encanto projesi, şimdiye kadar sistemin işletilmesi için 11 milyon dolar ve geçiş kapıları için 3 milyon dolara ihtiyaç duymuş. İlk açıldığında yılda 2 milyon dolarlık bir maliyeti olan bilgisayarın masrafları, 5 sene içinde onusatın alabileceğiniz miktarlara kadar yükselmiş.

 

2013010800211129946

14.336 çekirdekten oluşan Encanto Altix ICE kümesi, 172 teraflop’luk en yüksek teorik performansa sahip. Sistemin devamlı sağlayabildiği performans ise Linpack Fortran hız testine göre 133.2 teraflop. Bu performansıyla süperbilgisayar, Kasım 2012’de dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayarı listesinde 185. sırada yer almayı başarmış.

Sağlanan bilgilere göre Encanto, watt başına 154.7 megaflop’luk devamlı bir işlem gücü için861 kilowatt enerji harcıyor. Oak Ridge National Laboratory’de bulunan “Titan” süper bilgisayarı ise 8.21 megawatt ile watt başına 2142 megaflop sağlayabiliyor.

Buradan anlaşılan ise bir süper bilgisayar meydana getirirken bütçenizin buna yeterli olması kadar, onu yükseltme olanağınızın da önemli oluşu. New Mexico’daki üniversitelere ve endüstriyel şirketlere yeterli gücü sağlayacağı düşünülen Encanto makinesi, şu sıralarda kendisini çalıştıracak kadar zengin bir alıcı arıyor. Yüksek maliyetleri nedeniyle kimsenin satın almakistemediği makine, Albuquerque Journal’ın raporuna göre New Mexico eyaleti teknolojisekreteri Darryl Ackley tarafından parçalara ayrılarak, eyaletin çeşitli araştırma üniversitelerinde kullanılabilir.