Iphone’un yeni modellerine yeni ekran teknolojisi

tarafından
128
Iphone’un yeni modellerine yeni ekran teknolojisi

iPhone 5 ile birlikte farklı bir ekran teknolojisi deneyen Apple, bu teknolojiden pek memnun kalmadı ve yeni iPhone serilerinde bu teknolojiden vazgeçerek farklı bir ekran deneyimini kullanıcılara sunmayı amaçlıyor.

iPhone 5 ile birlikte In Cell Touch adlı teknolojiye geçen Apple, iPhone 4 ve iPhone 4S’te yaşamadığı bazı sıkıntıları iPhone 5 ile yaşayınca yeni ekran teknolojilerini araştırmaya çoktan başlamış durumda.

Özellikle iPhone 5 ile ilgili internette dolaşan bazı videolar, iPhone 5 ekranın belli bir yerden sonra ekranda gezdirilen parmağı algılamayla ilgili sıkıntıları gösteriyor. İşin bir diğer boyutu ise, Apple firmasının bu durumun farkında olması.

corning-gorilla-glass-3

 

In Cell Touch teknolojisi ekranların daha ince üretilmesini sağlıyor. Geçen günlerde paylaştığımız Apple IGZO Ekran Teknlojisi’ne geçiyor adlı haberimizde sizlere bunun sinyalini vermiştik. Sharp firmasıyla ciddi anlamda görüşmeler yapan Apple, bu teknolojiyi istediği gelen haberler arasındaydı.

Bir diğer söylenti ise, iPhone 6 ile birlikte “Touch in Panel” adlı ekran teknolojisi bizlerle buluşacak. Bu teknolojinin de ince ekranlara ön ayak olduğu biliniyor. Son iddialar ise, Corning Gorilla Glass 3’ün yeni iPhone serilerinde kullanılacağı yönünde. CES 2013’te tanıtımı yapılacak olan Gorilla Glass 3 teknolojisi, daha önceki teknolojiye göre %40 oranında daha iletken ve ekran çizilmelerine karşı 3 kat daha fazla dayanıklı bir teknoloji.

Hangi teknoloji gelirse gelsin tüketicilerin bu yarıştan karlı çıkacağını düşünüyoruz. Ancak, kullanım anlamında bize kolaylık sağlarken fiyat anlamında nasıl bir durumla karşılaşacağız şu an için tam anlamıyla bir şeyler söylemek çok zor. Siz yeni ekran teknolojileri hakkında ne düşünüyorsunuz? iPhone yeni serilerde hangi ekran teknojilerini seçmeli?