Varyant Sucuğun Lezzet Bakımından Diğer Sucuklardan Farkları Nelerdir?

tarafından
94
Varyant Sucuğun Lezzet Bakımından Diğer Sucuklardan Farkları Nelerdir?

Ülkemizin çeşitli yörelerinde farklı şekillerde yapılan, Türk mutfağının ve kahvaltısının en önemli bileşenlerinden biri olan sucuk Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Mutfağımızda birkaç farklı sucuk türü vardır; bunlar kangal sucuk, baton sucuk, parmak sucuk, mumbar ve son olarak içlerinden en lezzetlisi olan varyant sucuk şeklindedir.

Antrikot etinden üretilen varyant sucuk, diğer sucuklardan gerek tat gerek daha sağlıklı olmasıyla ayrılır. Her ne kadar günlük hayatımızda fazla tükettiğimiz bir sucuk türü olmasa da epey sağlıklıdır.

Üstelik, varyant sucuğun en lezzetli sucuk türü olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır. Bu yazımızda, varyant sucuklarının diğer sucuklardan farklarını, nasıl yapıldığından ve faydalarından bahsedeceğiz.

Neden Farklı?

Varyant sucuk gerek vitamin açısından zengin olması gerek antrikot etinden üretildiği için sahip olduğu özel yağ ile diğer sucuklardan ayrılır. Varyant sucuk aynı zamanda kişniş, tarçın ve zencefil gibi baharatları da içerdiğinden hem tat hem de sağlık açısından bir numaradır. Bunun yanında varyant sucuk hayvansal yağ tabanları da barındırır.

Nasıl Yapılır?

Varyant sucuk özel baharatlarla çeşnilenerek hazırlanır. Antrikot etiyle harmanlanan varyant sucuk fermantasyon işleminden geçer.  

Varyant Sucuğun Faydaları

Varyant sucuğunun faydaları gerçekten de saymakla bitmez. Öncelikle karaciğer yağlanmasına karşı bire birdir. Aynı zamanda zengin bir vitamin kaynağıdır; A, B, B6, B12, D ve C gibi vitaminleri içerir, E vitamini seviyesi de yüksektir. Sindirim sistemini korur ve laktozlu ürünlerden alınan laktozun sindirilmesini kolaylaştırıcı özelliğe de sahiptir.

Varyant sucuk, beyin fonksiyonlarının çalışmasında da oynadığı etkin rol ile öne çıkmaktadır. Birlikte yenilen gıdaların besin değerini yükseltmek gibi önemli bir özelliği de vardır.

Bunun yanında bağırsaklar için de faydalı olan varyant sucuk, çoğu bağırsak hastalığının giderilmesinde rol oynar. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi enfeksiyonlardan korur, kanserin gelişmesini önleyerek vücudunuzu kanserden korur. Varyant sucuğun iltihaplı bağırsak rahatsızlıklarını da tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Neden Daha Lezzetli?

Diğer sucuklardan gerek tat gerek daha sağlıklı olmasıyla bilinen varyant sucuk, bu lezzetini içeriğindeki bileşenlere borçludur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, varyant sucuk içinde antrikot eti barındırır. Doğal olarak dana etinin en lezzetli yerinden yapılan bu sucukların tadı diğer sucuklardan bariz bir şekilde farklıdır.

Barındırdığı baharatlar da düşünüldüğünde bu sucuğun neden lezzet açısından bir numaralı sucuk türü olduğu kolayca anlaşılabilir.

1927 yılından beri en lezzetli, doğal ve besin değeri yüksek ürünleri sofralarınızla buluşturan Ayanoğlu Mandıra, söz konusu varyant sucuk olduğunda da ilk adresinizdir.

Asırlık tecrübesi ile Ayanoğlu Mandıra varyant sucuk dışında Van Erciş balı, ev tarhanası ve diğer pek çok yöresel ürünün de en kalitelilerini ve en lezzetlilerini size sunmaktadır. Eğer siz de sofranızı zenginleştirmek istiyorsanız ürünlerimize göz atmak isteyebilirsiniz.