Android’li Nokia x Akıllı Telefon Yakından İnceliyoruz

tarafından
152
Android’li Nokia x Akıllı Telefon Yakından İnceliyoruz

Android işletim sistemine sahip olan Androidli Nokia X akıllı telefon hakkındaki tüm detaylara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia bilindiği gibi kısa bir süre önce iflasın eşiğine gelmişti. Akıllı telefonların birbiri ardına telefon piyasasında yaygınlaşması ve Nokia tarafından bu gelişmenin göz ardı edilerek, klasik telefon üretimine devam etmesi adeta Nokia’nın sonunu hazırlamıştı. Tam da bu dönemlerde Microsoft’un da benzer sıkıntıları vardı. Microsoft, IOS ve Android işletim sistemlerinin popüler olduğu piyasada varlık gösteremiyor ve piyasada kendisine yer bulamıyordu. Bu sebepten ötürü Nokia ile Windows Mobil telefonlar için ortak oldular. Nokia Lumia adı verilen ve Windows Mobile işletim sistemi kullanan telefonlarını ürettiler. Ancak geç atılan bu adım Nokia’yı akıllı telefon pazarında istediği yere getirmedi. Bunun en önemli nedenlerinden biri Windows Mobile işletim sisteminin henüz çok yeni olması ve piyasada kendisine sağlam bir yer bulacak ve popüler olacak kadar geliştirilmemiş ve uygulamalarının da bu doğrultuda zenginleştirilmemiş olmasıdır. Tüm bu gelişmelerin sonunda Nokia ilk başta yapması gerekeni yapmaya karar vererek Android işletim sistemi kullanan Nokia telefon üretmek için düğmeye bastı.

22731212

NOKIA X

Nokia’nın Android işletim sistemli telefonu çıkacağı zaman adının Normandy olacağı yönünde söylentiler vardı. Ancak Android’li Nokia’nın adının Nokia X olacağı gelen yeni haberler arasında.

news-4827-nokia-nin-android-li-telefonunu

NOXIA X ÖZELLİKLERİ

İlk başlarda gelen haberlerde Nokia X‘in 5 megapiksel kameraya sahip olacağı bildirilse de CamSpeed’de yayınlanan güncel haberde Nokia X’in kamerasının 3 megapiksel olacağı iddia ediliyor. Noxia X; İşletim sistemi olarak Android 4.1’i kullanacak, fakat büyük bir ihtimalle Android işletim sistemine sahip olmasına rağmen alt seviye donanımlara sahip olması ve Google Play erişiminin olmaması nedeniyle kısıtlanmış özelliklerle geleceği muhtemel. Buda Nokia X için büyük bir eksi olacak. Son zamanlarda baya popülerleşen çift SIM kart özelliği Noxia X telefonda da bulunacak. Nokia X‘in bunları dışında diğer bir takım özellikleri ise şöyle bildirildi: microSD kart desteği ile birlikte arttırılabilecek olan 4 GB dahili hafıza, 1500 mAh kapasitesinde batarya, 512 MB RAM.

Nokia’nın bu yeni çıkacak akıllı telefonu Nokia X’in; 23 – 27 Şubat 2014 tarihleri arasında Barselona İspanya’da düzenlenecek olan (Mobile World Congress 2014) Mobil Dünya Kongresi 2014 kapsamında tanıtımının yapılacağı düşünülüyor.

2139368756131393687581