Apple’ın Clips uygulaması, yeni güncellemeyle beraber gerçek bir video uygulaması olma yolunda aşama kaydediyor

tarafından
175
Apple’ın Clips uygulaması, yeni güncellemeyle beraber gerçek bir video uygulaması olma yolunda aşama kaydediyor

Apple’ın 2017 senesinde piyasaya sürdüğü Clips uygulaması, geçtiğimiz günlerde yeni bir güncellemeye kavuştu. Yalnız iOS kullanıcıları için etken olan Clips, yeni güncellemesi ile neredeyse ustalaşmış bir video uygulaması yolunda aşama kaydediyor.

Yeni Clips güncellemesinde neler olduğuna değinelim. Güncellemenin şüphesiz en dikkat çeken tarafı, GarageBand ve öteki müzik uygulamaları ile oluşturulan şarkıları, direkt videolara ekleme özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Clips kullanıcısı böylelikle herhangi bir müzik uygulaması yardımıyla oluşturduğu kendi şarkısına da amatör bir halde ilk klibini çekmiş oluyor.

Nerede ise iMovie uygulamasına benzeyen Clips, dahili filtreler ve çıkartmalar içeriyor. Gelen son güncelleme, Clips ile oluşturulan projeleri AirDrop ya da e-posta üstünden paylaşma, dosyalara kaydetme şeklinde yenilikleri de karşımıza çıkarıyor. Güncelleme, öteki bulut servislerine yüklemeye olanak elde eden paylaşım uzantılarını da ekliyor. 

Ek olarak videolarınızın 90’larda çekilmiş şeklinde görünmesini elde eden VHS kamera filtresi, üç tane yeni Canlı Başlık da bulunuyor. Ek olarak konum ayarlarına izin verdiğiniz vakit çevrenizi baz alan bazı başlıkları da yazı formatında uygulamada bulabiliyorsunuz. Kullanıcılar girdikleri metinlerin durağan(durgun) yazı yada hareketli yazı olarak görünmesini sağlayabiliyor yada kullanıcının konuşmuş olduğu her kelime ekranda gösterilebiliyor.

Uygulamada ek olarak sekiz tane yeni poster bulunuyor. Ek olarak projeleri çoğaltma ve tekrardan adlandırma imkanı da son güncellemeyle karşımıza çıkan özelliklerden. Clips uygulaması Adobe Premiere Rush CC şeklinde benzer mobil video düzenleme uygulamalarına nazaran dar kapsamlı olsa da uygulamanın kullanımının bahsi geçen öteki uygulamalara nazaran oldukça kolay bulunduğunu da belirtelim.

Ek olarak Apple, kullananların video projelerini öğretmenlere Schoolwork uygulaması vasıtasıyla yüklemeleri için ClassKit desteği de ekliyor.