İntel’den Akıllı Telefon Pazarına Adım.

tarafından
125
İntel’den Akıllı Telefon Pazarına Adım.

Intel, gelişen pazarlar için yeni bir referans telefon tanıttı. CES fuarında ortaya çıkan telefon, büyük ilgi topladı!

Intel’in mobil ve iletişim departmanı genel müdürü Mike Bell tarafından CES 2013’te tanıtılan telefon, gelişen pazarları hedef alıyor ancak tam kapasite çalışan ve benzerlerinin aksine, hafifletilmiş özellikleri yüzünden özürleri bulunan bir telefon değil.

d6e0c71ca3722c71ddd73a242718257f_L

Mike Bell, telefon hakkındaki görüşlerini şöyle açıklıyor: “Intel’de hepimiz, gelişen pazarlardaki kullanıcıların, standartların altında kalan cihazlar kullanmak zorunda bırakılmasını yanlış buluyoruz!”

Intel bu amaç için, standartların üzerinde bir telefon yaratmak amacıyla, Atom Z2410 işlemcili bir telefon geliştiriyor. İşlemcinin koda adı Lexington olduğu için telefon da Lexington olarak anılıyor. 1.2 GHz hızındaki bu işlemci, tüm Android uygulamalarını rahatlıkla çalıştıracak güce sahip.

Telefonun özellikleri, gelişmiş pazarlardaki müşterileri bile kıskandıracak detaylara sahip. Örneğin, çift SIM desteği veren telefon sayesinde, kullanıcılar, iki ayrı hattını tek telefon üzerinde kullanma şansına erişiyorlar. Üstelik, SIM’leri fiziksel olarak takıp çıkarmak gibi bir işlem gerektirmeden, iki SIM kartı da aynı anda aktif olabilecek. Çağrı alıp, çağrı gönderebilecek. Şu anda piyasada bu işlevi yerine getirebilen çok telefon yok.

Ayrıca, FM radyo alıcısı olarak da kullanılacak olan telefon, video seyretmek isteyen kullanıcılar için de 1080p HD görüntü kalitesi sağlayacak.

Intel CES 2013’te referans tasarımı görücüye çıkarmışken, pek çok üretici ve servis sağlayıcı ile anlaşmaların tamamlandığını ve bu grupların yeni platforma dayanan telefonları piyasaya süreceklerini açıkladı. Ancak bu cihazları ancak sonraki CES fuarında görücüye çıkmış olarak görebileceğiz.