Nvidia Yeni Mobil Oyun Sistemi Project Shield’ı Duyurdu!

tarafından
174
Nvidia Yeni Mobil Oyun Sistemi Project Shield’ı Duyurdu!

Nvidia, yeni mobil oyun sistemi Project Shield’ı duyurdu. Project Shield, Tegra 4 işlemciyle çalışıyor ve konsol kalitesindeki oyunları mobil deneyimle sunuyor. İşlemci harici ekranlara HDMI aracılığıyla 4K çözünürlükte görüntü aktarabilme kapasitesine sahip. Cihaz, Nvidia’nın söylediğine göre Beats Audio’lu dizüstü bilgisayarlara rakip seviyede bir ses işleme gücüne ve 5-10 saat oyun oynama ya da 24 saat HD video oynatma kapasitesine sahip 33Wh’lik bir bataryaya sahip. 294ppi’lık piksel yoğunluğuna sahip 5 inçlik 720p multitouch dokunmatik bir ekranla gelen sistem, ayrıca bir microSD kart slotuna sahip. Shield saf Android’le – Nvidia’nın üstüne basa basa söylediği gibi üzerine bir skin geçirilmemiş, hiçbir şekilde üzerinde oynanmamış saf Android’le – geliyor ve Google’ın Gmail ile Play Store uygulamalarına sahip.

 

shield-4

shield-2shield-3

 

Android cihazları için müsait bulunan tüm oyunları ve Tegra Zone’daki oyunları desteklemekle kalmayan Shield, aynı zamanda GeForce GTX 650 veya daha üstü ekran kartına sahip herhangi bir Windows bilgisayardan Wi-Fi aracılığıyla oyun stream edebilme özelliğine de taşıyarak, kullanıcıların kendi bilgisayar oyunlarına – Steam üzerindeki oyunlar da dahil olmak üzere – evlerinin herhangi bir yerinden ulaşabilmelerini sağlıyor. Ev bilgisayarı üzerindeki oyunlara ulaşan cihaz, oyunlar kendi üzerinde sanal olarak oynatıyor. Nvidia’nın söylediğine göre, cihaza gelecekte televizyona kablosuz görüntü aktarımı desteği de eklenecek. Yani kablolara bağlı kalmadan oyunlarınızı televizyondan oynayabileceksiniz. Oyunların yanısıra Shield, Android platformu desteği sayesinde Google Play Store üzerinden ulaşılabilen binlerce uygulamayı da çalıştıracak.

Yapısal olarak kapaklı bir dizayna sahip olan Shield’ın kontrolör kısmı ekrandan ayrı olarak altta bulunuyor. Çift kontrol çubuklı olan kontrolör kısmı, bir adet yön tuşu bölümüne (D-pad) ve birden fazla aksiyon tuşuna sahip. Yani daha önce herhangi bir Xbox 360 kolu gören birine hiçbir şekilde yabancı gelmeyecektir.

Ne yazık ki, konsol için hiçbir fiyat belirtmeyen Nvidia, en azından cihazın bu yılın ikinci yarısında Amerika ve Canada’da satışa gireceğini belirtti. Avrupa ve diğer bölgeler içinse henüz bir duyuru yok. Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki, bu duyuruyla her şey hem mobil oyun dünyası için hem de Android için biraz daha heyecanlı hale geldi.

 

[youtube=http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=93L_lo-s5rU]